Sorana Cîrstea, în TOP 60, după dueul cu Muguruza! Ultima româncă rămasă în concurs a fost eliminată. Ce sumă va încasa, după participarea la Australian Open

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 78 WTA, a fost eliminată, astăzi, de spaniola Garbine Muguruza, numărul 7 mondial şi favorită 7, în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Cîrstea a fost învinsă de Muguruza cu scorul de 6-2, 6-3, într-o oră şi cinci minute.

Muguruza o va întâlni în faza următoare pe câştigătoarea meciului dintre liderul mondial Angelique Kerber (Germania) şi sportiva americană Coco Vandeweghe.

Pentru Sorana Cîrstea, participarea în optimile de finală a fost cea mai bună performanţă a sa la competiţia de la Melbourne şi va urca în top 60 după această competiţie. Cîrstea a ajuns anterior în turul trei la Australian Open în 2012 şi 2013. Cea mai bună performanţă a sa la un Grand Slam este participarea în sferturile de finală la Roland Garros, în 2009.

Premiul pentru participarea în optimi la Australian Open este de 220.000 de dolari australieni.

Sorana Cîrstea era ultima româncă rămasă în concurs pe tablourile feminine de la Australian Open. La simplu au mai jucat Simona Halep, Patricia Ţig, Monica Niculescu, Ana Bogdan - eliminate în primul tur - şi Irina Begu, care a ajuns până în turul doi.

VESTE EXCELENTĂ! Gigi Becali l-a convins pe Budescu: "Vine în România să semneze contractul!". Cifrele mutării... N-a mai suportat CRIZELE DE GELOZIE şi a plecat de acasă! Un fotbalist de la Steaua urmează să divorţeze...