Turcia - Romania 0-1/ Renasterea "tricolorilor"

Nationala de fotbal a Romaniei a obtinut o victorie extrem de importanta in fata Turciei, in deplasare, scor 1-0, care mareste considerabil sansele de calificare la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia 2014. Singurul gol al partidei a fost inscris de Gicu Grozav in minutul 45.

“Tricolorii” isi continua parcursul bun din campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 2014, reusind sa plece cu toate cele trei puncte din infernul de la Istanbul.

"Am spus din timp ca imi doresc sase puncte cu Olanda si Turcia. Suntem la jumatate. O victorie mare, dar meritata. Am facut un meci exceptional. Puteam sa mai marcam, dar raman cele trei puncte care vor cantari enorm. Am jucat perfect. Am facut faza de aparare perfect, mijlocul a mers perfect, iar contraatacurile si atacurile noastre au fost mereu periculoase. Am scos Turcia din lupta, dar conteaza foarte mult si urmatoarele meciuri. Avem nevoie sa ne refacem cat mai repede. Olandezii sunt puternici din punct de vedere fizic", a declarat Victor Piturca.

Elevii antrenati de Victor Piturca au adoptat o tactica foarte buna, preferand un joc inchis, bazat pe un presing agresic si iesiri surprinzatoare pe contraatac.

Turcii au avut mai mult posesia balonului, insa n-au reusit sa-i dea emotii prea mari lui Tatarusanu in prima repriza. Cu un minut inaintea pauzei, tricolorii au profitat de o iesire hazardata a lui Volkan, iar Grozav a a deschis scorul, din pasa stelistului Pintilii.

In repriza secunda, Piturca l-a schimbat pe Grozav cu Razvan Cocis si Romania a inchis si mai mult jocul. Favoritul selectionerului putea da lovitura in minutul 63, insa a sutat peste poarta, singur cu portarul.

Finalul de meci a devenit dramatic in minutele de prelungire, ambele formatii avand actiuni importante la cele doua porti. Cocis a ratat o pasa decisiva catre Torje, dupa care turcii au ratat doua ocazii la poarta lui Tatarusanu.

In minutul 90+5, Adi Mutu a ratat o mare ocazie, dar sutul sau a fost scos de sub transversala de Volkan.

In urma acestui rezultat, Romania acumuleaza noua puncte si ramane fara gol primit dupa trei partide disputate. Pentru tricolori urmeaza confruntarea de soc cu Olanda, marti, ora 21.00, pe "Arena Nationala", meci care va fi transmis in direct de Antena 1 si LiveVIDEO-Text pe www. antena1.ro

Turcia: Volkan - Gökhan Gönül, Semih, Ömer Toprak, Hasan Ali - Mehmet Topal, Emre Belözoğlu (Nuri Şahin '81) - Hamit (Mevlüt '61), Arda, Sercan Sararer (Emre Çolak '69) - Umut Bulut. Antrenor: Abdullah Avci.

Romania: Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Rat - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu (Mutu '82), Grozav (Cocis '50) - Marica (Chipciu '79). Antrenor: Victor Piturca.

Rezultate inregistrate vineri
Turcia - Romania 0-1 (Grozav '44)
Olanda - Andorra 3-0 (Van der Vaart '7, Huntelaar '15, Schaken '50)

Ungaria - Turcia (21:30)

Sydney, gazda Cupei Mondiale la rugby pentru gay... Preliminarii CM Brazilia 2014: Victorii pentru Olanda si Ungaria. Germania a facut scor in Irlanda. Vezi rezultatele inr...