După 2-2 în tur, FCSB avea nevoie de victorie la Plzen pentru a se putea califica. Şi fix aşa s-a întâmplat. Steliştii s-au impus cu 4-1, după ce, în minutul 64, scorul era 1-1.

Balul a fost deschis de golul absolut fantastic marcat de Bălaşa. Şutul din lovitură liberă al fundaşului s-a odihnit în vinclul porţii lui Bolek. Scăpaţi cu faţa curată la ocaziile imense ale cehilor, roş-albaştrii au făcut pasul înapoi în repriza a doua.

Larie intră în locul lui Man, semn că Dică a ordonat apărarea, iar jocul e doar în jumătatea FCSB-ului. Şi golul avea să vină tot din cauza fundaşilor. Momcilovici se încurcă în careu, iar Krmencik face 1-1.

FCSB e OUT la scorul ăsta, dar Teixeira îi răsplăteşte insistenţa lui Becali şi punctează pentru 2-1, cu un şut sub bară, după ce mingea ajunge norocos la el. Cehii sunt KO şi mai iau rapid încă două goluri. Mai întâi Tănase, servit ideal de Alibec, şi apoi căpitanul, din penalty, stabilesc scorul final. Plzen-FCSB 1-4 şi vicecampioana României e singura reprezentantă în Liga Campionilor.

Viitorul la timpul trecut! Echipa lui Hagi a fost umilită de APOEL şi a ratat calificarea în playoff-ul Ligii Campionilo... Patru transferuri făcute la miezul nopţii! FCSB s-a calificat în playoff-ul Ligii Campionilor şi se întăreşte puternic...