Larisa Iordache, medaliată cu bronz la individual compus, la Mondialele de la Glasgow

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la individual compus, joi seara, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Glasgow, în timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8 în finală.

| GSP

Notele obţinute de gimnastele noastre în finală la individual-compus sunt următoarele:

Larisa Iordache – bârnă 14.766, sol 14.475, sărituri 15.066, paralele 14.800 (total 59.107);

Laura Jurca – sol 13.900, sărituri 15.133, paralele 13.733 şi bârnă 13.966 (56.732).

Medalia de aur a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60.399 puncte), iar cea de argint de compatrioata sa Gabrielle Douglas (59.316).

La ediţia din 2014, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la individual-compus.

Prin reuşita de joi seară, Larisa Iordache a obţinut şi calificarea individuală la JO de la Rio, unde conform regulamentului ajung toţi medaliaţii din probele individuale, dacă echipele ţărilor lor nu s-au calificat direct la Olimpiadă.

Sursa: Mediafax