Rafael Nadal, anunț TRIST pentru fani: Îmi prezint scuzele

Liderul ATP Rafael Nadal, care a câştigat, duminică, French Open pentru a XI-a oară în cariera sa, a declarat că se retrage din turneul pe iarbă de la Queen's Club (Londra), el precizând că trebuie să „asculte ce îi spune corpul”.

„Sezonul meu pe zgură a fost lung, dar cu bune rezultate. Îmi prezint scuzele mele organizatorilor turneului şi fanilor mei, dar am discutat cu medicii şi trebuie să ascult ce îmi spune corpul", a declarat Nadal.

Sportivul va pierde în această săptămână locul I ATP, dacă elveţianul Roger Federer, locul 2 ATP, va ajunge în finală, la Stuttgart.

Anul trecut, după ce a câştigat la Roland Garros, Nadal a jucat pe iarbă numai la Wimbledon, unde a fost eliminat în optimi.

Turneul de 500 de puncte de la Queen's va avea loc între 18 şi 24 iunie.

BREAKING NEWS! FIFA a anunțat locul disputării Campionatului Mondial din 2026! Trei țări au câștigat cursa pentru organi... Începe Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018! Toate informațiile despre cel mai important eveniment sportiv al anului...