Povestea celui mai special ”hat-trick” din istoria fotbalului! Primele două goluri le-a marcat pe teren. Al treilea s-a petrecut ...la spital!

În fotbal, marcarea fiecărui hat-trick are câte o poveste mai specială. Avem de a face cu hat-trickuri perfecte, de genul ”cap, stângul, dreptul”, hat-trickuri neuniforme sau hat-trickuri din penalty.

În această săptămână, liga a treia din Anglia ne-a adus un hat-trick care le întrece pe toate celelalte de mai sus. Ryan Colclough (22 de ani), vârful celor de la Wigan a stabilit marţi seara o performanţă mai greu de egalat, înscriind un gol în prima repriză, un al doilea spre finalul meciului, pentru ca venirea pe lume a celui de-al doilea său fiu să aibă loc în prelungirile jocului, când părăsise deja stadionul.

Colclough a marcat golul de 2-0 în minutul 45+2, a dus scorul la 3-0 în minutul 58, iar în minutul 60 a cerut schimbare. A fost o schimbare forțată, întrucât din tribune, cineva apropiat, îi transmitea un mesaj special.

”Chiar înainte de a înscrie, l-am văzut pe tatăl meu făcându-mi semn că iubitei mele i s-a rupt apa", a povestit Colclough pentru BBC. "Am aşteptat un pic, apoi am marcat şi am alergat să-l avertizez pe antrenor. El mi-a spus să ies. Am plecat direct spre tunel, l-am luat pe fiul meu (primul) pentru a pleca spre spital, direct cum eram în şort şi crampoane'', a mărturisit atacantul.

Zis și făcut. Fotbalistul care și-a făcut datoria pe teren a ajuns și alături de soție. În prelungirile meciului, aceasta i-a oferit un băiețel de 3,6 kg.

Preşedintele clubului Wigan, David Sharpe, a postat, de altfel, pe Twitter o fotografie cu Colclough la spital, în echipament de joc, ţinându-şi fiul în braţe

Curaj, Toto, poți trece peste asta! Diagnosticat cu cancer, antrenorul Seville, Eduardo Berizzo e încurajat de o serie l... PSG - Celtic 7-1 nu e un ”măcel” izolat în Ligă! Știați că RECORDUL celei mai mari diferențe de scor în Liga Campionilor...