Preliminarii Euro-2020: Polonia, a patra echipă calificată la turneul final; Germania a învins Estonia în inferioritate numerică, scor 3-0

Reprezentativa Poloniei s-a calificat la Campionatul European din 2020, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, selecţionata Macedoniei de Nord, în grupa G a preliminariilor.

Golurile au fost marcate de Frankowski ’74 şi Milik ’80.

qualification confirmed!

Congratulations, Poland!

— UEFA EURO 2020 (@UEFAEURO)

Tot în grupa G, Austria s-a impus în deplasare în faţa Sloveniei, scor 1-0. Golul a fost înscris de Posch, în minutul 21. De la gazde a fost eliminat Popovici, în minutul 89.

În grupa C, Germania a învins în deplasare Estonia, scor 3-0, marcând toate golurile în inferioritate numerică. În minutul 15, de la germani a fost eliminat Emre Can. Golurile au fost înscrise în repriza a doua de Gundogan ’51, Mets ’57 (autogol) şi Werner ’71.

În grupa E, Croaţia a remizat la Cardiff cu naţionala Ţării Galilor, scor 1-1. Au înscris Vlasic ‘9 pentru croaţi şi Bale ‘45+3 pentru galezi. Dacă s-ar fi impus, Croaţia ar fi obţinut calificarea la turneul final.

Până în prezent, s-au calificat la Campionatul European echipele Belgiei, Italiei, Rusiei şi Poloniei.

Rară ieşire nervoasă a lui Federer, penalizată cu un punct... Performanţă în gimnastica internațională: o americancă a doborât recordul de medalii...