Ronaldo a intrat în istoria Ligii Campionilor cu un record incredibil! Nimeni în istorie nu a mai realizat asta. Cele mai tari recorduri individuale din Ligă

Cu câteva ore înainte de a primi al 5-lea"Balon de Aur" din carieră, starul din atacul Realului, Cristiano Ronaldo, a stabilit un nou record în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din lume: UEFA Champions League.

După doar 12 minute din meciul cu Borussia Dortmund, Cristiano Ronaldo a marcat pentru 2-0. Golul avea să valoreze zero în economia grupei, câștigată deja de Tottenham, însă avea să fie uriaș în istoria acestei competiții. Acest gol a însemnat doborârea unui record unic: Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care marchează în fiecare meci din grupele Ligii, în acelaşi sezon.

În total, Ronaldo a marcat 9 goluri în această ediție a Grupelor Ligii Campionilor. Acestea au venit în meciurile: Real - APOEL 3-0 (o dublă), Dortmund - Real 1-3 (o dublă), Real - Tottenham 1-1 (un gol), Tottenham - Real 3-1 (un gol) și APOEL - Real 0-6 (o dublă).

Prin golul marcat împotriva Borussiei Dortmund, Ronaldo îl egalează pe rivalul său de la Barcelona, Lionel Messi, în topul all-time al marcatorilor din faza grupelor Ligii Campionilor. Ambii au acum câte 60 de goluri.

Iată toate recordurile înregistrate în faza grupelor UEFA Champions League:

1. Cristiano Ronaldo - singurul jucător care a marcat în fiecare meci din faza grupelor în același sezon: 2017-2018

2. Cristiano Ronaldo ș Lionel Messi, golgheterii all-time din Liga Campionilor: 60 de goluri

Următorii în acest clasament:

Karim Benzema (Lyon, Real Madrid) - 40 de goluri
Zlatan Ibrahimović (Ajax, Juventus, Internazionale Milano, Barcelona, AC Milan, Paris, Manchester United) - 32 de goluri
Raúl González (Real Madrid, Schalke) - 29 de goluri
Edinson Cavani (Napoli, Paris Saint-Germain) - 26 de goluri

3. Luiz Adriano, cele mai multe goluri într-un singur meci - 5 goluri în BATE Borisov 0-7 Șahtior Donetsk, 21 Octombrie 2014.

4. Cristiano Ronaldo cele mai multe goluri într-un sezon: 11 (Real Madrid, 2015/16)

5. Jonas, cel mai rapid gol: 10.96 secunde în VALENCIA 3-1 Bayer Leverkusen, 1 Noiembrie 2011)

6. Bafétimbi Gomis, cel mai rapid hat-trick - 8 minute (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 7 Decembrie 2011)

7. Iñigo Martínez, cel mai rapid autogol: 2 minute și 9 secunde (Manchester United 1-0 Real Sociedad, 23 Octombrie 2013)

8. Cel mai tânăr jucător care a evoluat în faza grupelor: la 16 ani și 87 de zile– Celestine Babayaro (Anderlecht 1-1 Steaua Bucureşti, 23 Noiembrie 1994)

9. Cel mai tânăr marcator: la 17 ani și 195 de zile – Peter Ofori-Quaye (Rosenborg 5-1 Olympiacos, 1 Octombrie 1997)

10. Cel mai bătrân jucător în faza grupelor: 43 ani 253 zile – Marco Ballotta (Real Madrid 3-1 Lazio, 11 Decembrie 2007)

11. Cel mai bătrân marcator: 38 ani 59 zile – Francesco Totti (ȚSKA Moskova 1-1 Roma, 25 Noiembrie 2014)