Simona Halep, calificare fantastică în ”optimile” Australian Open, după un meci ireal cu Lauren Davis! Decisivul a durat 2 ore 23 de minute!

Un meci normal de tenis feminin durează o oră și jumătate, unul maraton trece de două ore, iar unul fantastic ...Ei bine, un astfel de meci a fost duelul din turul secund de la Australian Open dintre Simona Halep și Lauren Davis! După 4 ore fără 15 minute, liderul WTA și locul 76 mondial au oferit meciul anului de până acum, terminat cu victoria dramatică a Simonei!

"I'm almost dead." (Sunt aproape moartă), așa și-a început Simona Halep declarația legată de meciul cu Lauren Davis. Și e de înțeles. Românca s-a impus cu 4-6, 6-4, 15-13 (!!!), în urma unui meci care s-a întins pe 3 ore și 45 de minute și care a egalat recordul de game-uri într-un meci de fete la Australian Open, 48, deținut de Arantxa Sanchez Vicario și Chanda Rubin, din 1996, scor 4-6, 6-2, 16-14.

De asemenea, duelul Halep - Davis intră pe locul 3 în istoria celor mai lungi meciuri de tenis din istoria tabloului feminin de la Australian open.

Meciul Halep - Davis, început în noapte și terminat spre dimineață în România a avut trei acte incredibile!
- în primul set, Simona a fost anihilată de jocul lui Lauren Davis. Outsider clar, americanca s-a deplasat excelent pe teren, a lovit foarte bine din orice poziție și a fost mereu agresivă. Halep a lovit moale și i-a permis adversarei să controleze schimburile. Deși a fost prima care și-a cedat serviciul, Davis a revenit rapid, a făcut două break-uri și a câștigat setul.

- a urmat revenirea clasică a liderului WTA. A început cu un break, la 1-1, a fost sigură la serviciu și nu a greșit. În plus, nivelul jocului Simonei a crescut considerabil. A fost agresivă, a dominat schimburile și nu i-a permis lui Davis să mai fie agresivă, trimițând meciul în decisiv.

A urmat apoi DECISIVUL....
A fost 15-13 pentru Simona, însă acest scor a venit în urma unui therille! La 1-1, liderul WTA a făcut un break la 0, după multe greșeli făcute de Lauren Davis. La 3-2, după un game extrem de disputat, Davis a făcut break-ul, egalând scorul. La 4-4.

Apoi, Simona a servit de trei ori pentru câștigarea meciului, dar de fiecare dată Lauren Davis a returnat foarte bine și a fost extrem de agresivă. Cele două jucătoare au mers cap la cap pănâ, oferind un meci dramatic. La 11-10, Davis a avut trei mingi de meci, dar Halep le-a salvat pe toate. La 13-13 și cu Lauren Davis accidentată, Halep a făcut break-ul. În game-ul următor a servit foarte bine și a câștigat meciul.

Vești îngrijorătoare din Brazilia. Legendarul Pele s-a prăbușit în propria locuință și a fost transportat de urgență la ... Informații de ULTIMA ORĂ despre starea de sănătate a lui Michael Schumacher: "Și-a pierdut speranța"...