Simona Halep: "Este un turneu românesc!" Patru românce s-au calificat în sferturile competiției de tenis de la Madrid, cel puțin una va fi în semifinale

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul șapte mondial, a mărturisit că poate spune cu mâna pe inimă și cu mândrie faptul turneul "Mutua Madrid Open" este unul românesc, având în vedere că este patronat de Ion Țiriac și că la ediția din acest an patru românce s-au calificat în sferturi.

| gsp.ro

Simona Halep (locul 7 WTA) joacă azi cu Irina Begu(locul 34 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Meciul dintre cele două nu va începe înainte de ora 15:00 și va liveTEXT pe GSP.RO.

"E un turneu românesc, pot spune", a declarat Halep, zâmbind. "Mă simt ca acasă aici. Mă simt bine mereu. Am amintiri foarte frumoase din 2014 (a jucat finala, n. red.). Încerc să fac cel mai bun turneu pentru mine, încerc să mă bucur de el, deoarece în place foarte mult. Sunt multe românce pe tabloul și continuă să câștige. E un lucru bun pentru țara noastră'', a mărturisit Halep, citată de site-ul WTA, notează Agerpres.

Cariera Simonei Halep a explodat în 2013, chiar la Madrid, după un wild card oferit de Ion Țiriac. Miercuri, Halep s-a calificat în sferturile competiției, după 6-2, 6-3 cu elvețianca Timea Bacsinszky, al doilea sfert la Madrid în ultimii trei ani.

Românca și-a luat revanșa după ce Bacsinszky, al cărei tată este născut în Transilvania, se impusese în martie, la Miami.

"Îmi place mai mult să joc pe zgură'', a afirmat Halep. ''Am schimbat tactica. Am jucat cu mai puțină forță în lovituri azi, am încercat să variez jocul, să fiu mai creativă în teren, să deschid mai mult unghiurile, să joc mai mult pe forehand-ul ei. Am făcut o treabă bună și cred că mi-am ajustat foarte bine jocul meu față de al ei'', a adăugat Simona.

România are în mod cert o reprezentantă în semifinale, având în vedere că Halep va juca în sferturi cu Irina Begu, victorioasă miercuri în fața americancei Christina McHale, 6-7(6), 6-4, 6-4.

"Știți, îmi place să joc cel puțin două ore!", a declarat Begu după meci, având în vedere că toate cele trei partide de la Madrid au fost de trei seturi și au avut durate de peste două ore.

"A fost un meci dificil. Am început un pic mai lent. Am avut unele șanse, dar am fost prea lentă, iar ea (McHale) a încercat să lovească mingea repede. Dar chiar și așa am avut o minge de set. I Am fost un pic dezamăgită după ce am pierdut primul set în acest mod, dar am încercat să lupt și am ajuns în sferturi din nou", a mărturisit Begu.

A treia româncă ajunsă în sferturi este Sorana Cîrstea, după 6-4, 7-6 (9) cu germanca Laura Siegemund. Iar ultima, dar nu cea din urmă, Patricia Țig a devenit a patra româncă din această fază a turneului, după ce a învins-o pe americanca Madison Keys.