Simona Halep vede semifinalele de la Australian Open. Iată detaliul care o califică pe româncă în careul de ași la Melbourne!

Simona Halep s-a calificat lejer în sferturile de finală de la Australian Open, primul Grand Slam al anului, după un succes categoric, scor 6-3, 6-2, contra revelației japoneze Naomi Osaka. În doar o oră și 18 minute, liderul WTA și-a impus jocul și a ajuns pentru a treia oară în ultimii patru ani în această fază la Melbourne.

Pentru Simona Halep urmează acum un duel cu o jucătoarea din Cehia în sferturile de finală. Fie Karolina Pliskova, locul 6 WTA, fie Barbora Strycova, locul 20 WTA, îi vor sta în cale Simonei peste două zile la Melbourne.

Dată fiind clasarea mai bună a celor două jucătoare din Cehia în comparație cu toate rivalele Simonei de până acum de la Melbourne, am putea spune că urmează un meci infernal pentru Halep. Statistic vorbind însă, Simona le domină copios pe Pliskova și Strycova în circuitul WTA. Românca are 9-1 în meciurile directe cu cele două la general și 9-0 în circuitul WTA!

Simona Halep - Karolina Pliskova 5-1!
Deși Karolina e un munte în comparație cu Simona, mai mereu Halep s-a simțit perfect în meciurile cu cea mai bună dintre surorile Piskova. Un singur meci a pierdut Halep cu Ka. Pliskova în carieră, însă nu în circuitul WTA, ci în Fed Cup. Paradoxal, succesul a venit pe tărâm românesc, în 2016, scor 6-7, 6-4, 6-2 pentru cehoaică. A fost atunci un meci din Cupa Federației Internaționale în care Simona nu s-a simțit în largul ei. De altfel, România a pierdut calificarea în semifinalele Fed Cup, fiind învinsă cu 2-3 de Cehia, în Cluj Napoca.

În circuitul WTA, Simona a demolat-o pe Pliskova pe unde a prins-o:
- 6-4 7-6(4) în finala de la Dubai (2015)
- 6-4 6-4 în turul III la Indian Wells (2015)
- 6-4 7-5 în ”sferturi” la Sydney (2016)
- 6-3 6-3 în turul III la Montreal (2016)
- 6-4 3-6 6-3 în semifinale la Roland Garros (2017)

Simona Halep - Barbora Strycova 4-0!
Și mai clare au fost victoriile Simonei Halep cu Strycova. Niciodată nu a pierdut un meci. Niciodată nu a pierdut vreun set. Niciodată Barbora nu i-a luat Simonei Halep mai mult de 4 game-uri într-un set!
- 6-1 6-4 în turul I la Beijing (2014)
- 6-3 1-0 în turul III la Indian Wells (2016)
- 6-2 6-3 în turul III la Stuttgart (2017)
- 6-1 6-0 în turul III la Toronto (2017)

Meciul Karolina Pliskova (6 WTA) - Barbora Strycova (20 WTA), din optimile de finală de la Australian Open se joacă azi, după ora 12:00

VIDEO: Simona Halep, prima reacție după cel mai bun meci al său de la Australian Open: ”Acest turneu reprezintă un marat... Transfer bombă în Europa! Super-Mario Balotelli va semna pe 5 ani cu cea mai bună echipă din Serie A!...