Articole despre marele premiu al spaniei

Coronavirus. Marele Premiu al Spaniei la MotoGP a fost amânat

COVID-19 continuă să suspende competițiile sportive din lume. Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, programat în perioada 1- 3 mai, pe circuitul de la Jerez, a fost amânat, din cauza pandemiei de coronavirus.

Joi, 26.03.2020, 15:09
F1, MP al Spaniei: Sebastian Vettel, 4 din 5!

Campionul mondial en titre, Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona, a cincea etapa a sezonului din Campionatul Mondial de Formula 1. Pilotul german de la Red Bull a obtinut astfel cea de-a patra victorie din acest an si a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton (McLaren), podimul fiind completat de Jenson Button (McLaren).

Duminica, 22.05.2011, 00:00
F1, MP al Spaniei: Pole postion pentru Mark Webber

Pentru prima oara in acest sezon al Formulei 1, Sebastian Vettel nu va pleca din pole position. In calificarile pentru Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona, care va avea loc duminica, actualul campion mondial si liderul clasamentului general a fost batut de coechipierul sau de la Red Bull, australianul Mark Webber, care a reusit un timp excelent, 1:20.981.

Sambata, 21.05.2011, 00:00
F1, MP al Spaniei / Duelul campionilor

Mark Webber a castigat detasat la Montmelo, dupa ce a plecat din pole position. Spaniolul Fernando Alonso s-a clasat pe doi, ridicand tribunele in picioare, in urma abandonului lui Hamilton. Iar in ciuda problemelor tehnice, Sebastian Vettel a completat podiumul. Sarea si piperul cursei a fost constituit insa de duelul "roata la roata" intre septuplul campion mondial, Michael Shumacher, si campionul en titre, Jenson Button. Lupta a fost castigata de Shumi, care s-a clasat al patrulea.

Duminica, 09.05.2010, 00:00