AS Roma - Liverpool, un meci pe care italienii îl visau ca fiind o nouă ”ROMAntadă” precum meciul Roma-Barcelona, a fost un super-spectacol fotbalistic, încheiat cu o victorie de palmares a trupei lui Di Francesco.

AS Roma - Liverpool, un meci pe care italienii îl visau ca fiind o nouă ”ROMAntadă” precum meciul Roma-Barcelona, a fost un super-spectacol fotbalistic, încheiat cu o victorie de palmares a trupei lui Di Francesco. Liverpool a pierdut meciul cu 2-4, însă succesul din tur, scor 5-2, îi aduce trupei lui Jurgen Klopp o calificare în finala Ligii Campionilor, acolo unde o va întâlni pe Real Madrid.

AS Roma - Liverpool a început practic de la 0-1. După doar 9 minute, Roberto Firmino profită de o eroare de începător a lui Radja Nainggolan, îi pasează lui Sadio Mane, iar senegalezul duce scorul la 2-6 la general. A urmat o perioadă în care Roma a forțat egalarea, iar aceasta a venit în minutul 15 din capul lui James Milner. Acesta a fost lovit în cap de colegul său Lovren, iar mingea a ricoșat în poarta lui Karius. Erorile din apărarea italienilor au continuat, iar Wijnaldum a dus scorul la 1-2 în minutul 25.

Repriza a doua a aparținut Romei, cea care a atacat mai mult în speranța unei minuni. Minunea nu a venit, însă a venit întoarcerea scorului de pe tabelă. Edin Dzeko și Nainggolan cu o ”dublă”, au marcat pentru o victorie de moral a romanilor și un AS Roma - Liverpool 6-7 la general. A fost o semifinală a Ligii Campionilor terminată cu un scor de Tie-Break, cu 13 goluri, suspans și fotbal fără apărare. AS Roma a fost condusă cu 0-5, apoi cu 3-7. A revenit până la 6-7, însă nu a mai avut timp suficient pentru încă o minune.

AS Roma - Liverpool 4-2 (VIDEO AICI). Au marcat Milner ag. (15), Dzeko (52), Nainggolan (87, 90+3) / Mane (9), Wijnaldum (25)

AS Roma: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini, De Rossi, Nainggolan - Schick, Dzeko, El Shaarawy
Rezerve: Skorupski, Juan Jesus, Cenzig Under, Gonalons, Bruno Peres, Gerson, Antonucci
Antrenor: Eusebio Di Francesco
Liverpool: Karius - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Henderson, Milner, Wijnaldum - Salah, Mane, Firmino
Rezerve: Mignolet, Clyne, Klavan, Moreno, Ings, Solanke, Woodburn
Antrenor: Jurgen Klopp

Pe 26 mai, de la ora 21:45, pe Olimpiyskiy Stadium din Kiev, Liverpool are șansa de a câștiga al 6-la trofeul al Cupei Campionilor/Ligii Campionilor din istorie. ”Cormoranii” au mai câștigat trofeul în sezoanele 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1983–84 și 2004–05.

Pentru trofeul UEFA Champions League, Mane, Salah & co. vor trebui să învingă ”monstrul” Real Madrid, o echipă cu 12 trofee câștigate în istorie, 3 dintre ele venind în ultimele 4 sezoane ale Ligii.

AS Roma - Liverpool ne-a adus două cote bombă câștigătoare: am mizar ”galben Lovern” la cotă 3,40 și ”gol Dzeko” la cotă 2,25

Serena Williams se răzbună pe Țiriac, iar Simona Halep are numai de câștigat! Declarația fostului tenismen a pornit răzb... Florin Andone, transferul carierei! A retrogradat cu Deportivo, dar poate ajunge la o fostă campioană a Angliei...