US Open 2018! Bombele nopții la New York: Roger Federer și Maria Sharapova, eliminați surprinzător în ”optimi”

US Open 2018 continuă să fie un Grand Slam al marilor șocuri. După ce tabloul feminin a pierdut 8 din primele 10 favorite, cel masculin s-a despărțit, azi-dimineață, de cel mai bun dintre cei buni. Roger Federer a spus adio ediției din 2018 de la F. Meadows după un eșec surprinzător cu Millman

US Open 2018 continuă să fie un Grand Slam al marilor șocuri. După ce tabloul feminin a pierdut 8 din primele 10 favorite, inclusiv pe Simona Halep, cel masculin s-a despărțit, azi-dimineață, de cel mai bun dintre cei buni. Roger Federer a spus adio ediției din 2018 de la Flushing Meadows după un eșec surprinzător cu John Millman, locul 55 ATP.

La capătul a 4 ore fără 20 de minute de joc, locul 2 ATP a pierdut în 4 seturi: 6-3, 6-7, 6-7, 6-7. Federer a început bine meciul și cele 34 de minute ale primului set anunțau un meci relativ ușor. În actul 3, elvețianul s-a dus la 4-2 și 5-3, însă Millman a reveni pe final. Și în setul 3, Federer a fost aproape de set, având minge de 2-1 la seturi. Din nou, Millman a revenit. Povestea s-a repetat în setutul 4. Roger s-a dus la 4-2, însă a fost întors de nr. 55 mondial.

Roger Federer - John Millman 6-3, 6-7, 6-7, 6-7 înseamnă că iubitorii tenisului nu vor avea ocazia să vadă o finală în ”sferturi”. Federer urma să joace cu Novak Djokovic în această fază. Numărul 6 ATP nu a avut probleme în ”optimi” cu Joao Sousa (6-3, 6-4, 6-3).

Federer, campion la US Open de 5 ori, avea 40-0 raportul victorii - eșecuri la Flushing Meadows contra jucătorilor din afara top 50. În ultimii 14 ani, Roger pierduse o singură dată la US Open înainte de sferturile de finală.

Tabloul sferturilor de finală la masculin:
Djokovic - Millman
Nadal - Thiem
Del Potro - Isner
Cilic - Nishikori

O mare surpriză s-a înregistrat și pe tabloul feminin. Maria Sharapova (22 WTA), care părea de neoprit la US Open, a fost învinsă de Carla Suarez-Navarro (24 WTA). Iberica s-a impus după o oră și 33 de minute, scor 6-4, 6-3.

Tabloul sferturilor de finală la feminin:
Suarez-Navarro - Keys
Stephens - Sevastova
Osaka - Tsurenko
S. Williams - Ka. Pliskova

VIDEO: FIFA a anunțat cele 10 goluri care vor candida la Trofeul Puskas - Golul Anului! Messi, Ronaldo și Bale, candidaț... România - Muntenegru, Liga Națiunilor. Lovitură de proporții: cel mai bun jucător, OUT din lot...