BRD Bucharest Open: Patricia Ţig a eliminat-o şi pe Kristyna Pliskova

Jucătoarea Patricia Maria Ţig, fără clasare, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului BRD Bucharest Open, trecând în sferturi de sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 92 WTA şi cap de serie 8.

Ţig, venită din calificări, s-a impus cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3, într-o oră şi 49 de minute.

După ce a trecut de calificări, Ţig a învins-o în primul tur pe Anna Bondar (Ungaria, locul 193 WTA), iar apoi s-a impus în faţa favoritei principale, letona Anastasija Sevastova (11 WTA).

În semifinale, românca o va întâlni pe germana Laura Siegemund, locul 77 WTA şi favorită 6.

Costel Enache despre arbitrajul de la meciul cu Gaz Metan: „N-a fost penalty şi ar fi trebuit al doilea galben la Creţu”... BRD Bucharest Open: Martina Di Giuseppe, ultima semifinalistă a turneului...