Câți bani va încasa Simona Halep după victoria de la Roland Garros! Suma colosală dublează, practic, câştigurile totale din acest an ale tenismenei

Simona Halep a scris istorie ieri, la Paris, când a reușit să câștige trofeul Roland Garros și primul titlu Grand Slam din carieră.

Deși toată lumea a fost cu ochii pe tânăra de 26 de ani, care a reușit să o învingă pe Sloane Stephens, puțini sunt cei care știu care este suma pe care o va încasa Simona.

Așadar, în urma victoriei de la Roland Garros, Simona Halep a reușit să încaseze cel mai mare cec din carieră, în valoare de 2,7 milioane de dolari.

Ba mai mult, se pare că această sumă dublează, practic, câştigurile totale din acest an ale jucătoarei noastre, care a urcat pe locul 8 în clasamentul all-time al câştigurilor tenisului feminin, cu 26,2 milioane de dolari în carieră.

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui succes, primul din carieră la un grand slam, Halep a devenit prima jucătoare română care câştigă un "major", după Virginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.

FOTOGRAFIE PENTRU ISTORIE: SIMONA HALEP CU TROFEUL de la Roland Garros în brațe!... Apariție demnă de invidiat! Cum s-a îmbrăcat Simona Halep la ședința foto oficială, pe care a realizat-o în calitate de ...