Dinamo castiga in prelungiri. Pandurii Targu Jiu isi consolideaza primul loc in Liga 1

Golul lui Tucudean din ultimele secunde ale meciului cu Petrolul a adus lui Dinamo o victorie nesperata in Stefan cel Mare. Luchin deschisese scorul in minutul 4, iar Balgadrean le-a oferit pe tava golul egalizator oaspetilor, care au inscris prin Grozav.

Cu moralul la pamant dupa infrangerea cu Metalist Harkov, “cainii” au inceput neastepat de bine partida si au deschis scorul rapid, prin Luchin, care a urmarit o minge deviata si a marcat cu capul.

Elevii antrenati de italianul Dario Bonetti au controlat in continuare jocul, insa Balgardean a gresit grav la sutul lui Hamza, iar Grozav a profitat si a inscris.

In repriza secunda, Balgradean si-a mai spalat din pacate dupa doua interventii bune la Hamza (73) si Marinescu (76). Bonetti a facut o mutare inspirata si l-a introdus pe teren pe Tucudean. In ultimele secunde de prelungiri, atacantul dinamovist a reluat in plasa cu capul, profitand de iesirea gresita a lui Bornescu.

In urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul trei in clasamentul Ligii 1, la cinci puncte in urma liderului Pandurii Targu Jiu, dar cu un meci mai putin disputat. Petrolul pierde o pozitie si ajunge pe noua, cu opt puncte dupa sase runde.

Dinamo:
Balgradean - Nica, Luchin, Grigore, Musat (Rus '90+2) - Galcev - Matei (Filip '75), C. Munteanu, Boubacar, Curtean - Alexe (Tucudean '62). Antrenor: Dario Bonetti

Petrolul: Bornescu - Achim, Galamaz, Yamissi, Guilherme - Boudjemaa, Hoban, Mustivar (Marinescu '64), Ad. Cristea - Hamza (Bokila '82), Grozav (Cristescu '63). Antrenor: Mircea Rednic

Gorjenii, lideri in Liga 1

Pandurii Targu Jiu continua seria de victorii si trece temporar pe prima pozitie in Liga 1, dupa succesul din deplasare cu CSMS Iasi, scor 1-0, intr-un meci din etapa a VI-a.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Dan Nistor, cu un sut la coltul lung, in minutul 90+1.

In urma acestui rezultat, formatia din Targu Jiu si-a consolidat pozitia de lider in Liga, avand cu trei puncte mai mult decat Steaua, care are insa un meci mai putin disputat. De cealalta parte, CSMS Iasi coboara pe locul 17, cu doar doua puncte acumulate dupa sase runde.

UPDATE! Nationala de handbal feminin junioare a ratat bronzul la Campionatului Mondial... Primera Division: Real Madrid, fara victorie dupa doua etape. Messi o salveaza din nou pe Barcelona...