Europa League/ Benfica - Hertha Berlin 4-0

Benfica Lisabona este prima echipa calificata in optimile de finala ale Europa League. Portughezii au zdrobit pe teren propriu formatia la care evolueaza si romanul Max Nicu, Hertha Berlin, cu scorul de 4-0.

Liderul din Portugalia a deschis scorul in minutul 25, prin argentinianul Pablo Aimar, care a stabilit si scorul primei reprize.

Repriza secunda a fost una de cosmar pentru germani care au primit trei goluri in 14 minute. Oscar Cardozo, cu o dubla, si Javi Garcia au dus scorul la un incredibil 4-0 si portughezii se pregatesc sa dea piept in optimile de finala cu invingatoarea meciului dintre FC Copenhaga si Olympique Marseille.

Romania si Israel, in acelasi avion... Cluburile spaniole au inregistrat cele mai mari venituri in 2009...