Simona Halep, lovită de blestemul finalelor la Cincinnati! Liderul WTA s-a înclinat în fața olandezei Kiki Bertens, după un meci dramatic

Simona Halep a încheiat cu un eșec cele două săptămâni fantastice și epuizante de la Montreal și Cincinnati. Liderul mondial pierdut finala de la Cincinnati în fața olandezei Kiki Bertens, deși a avut o minge de meci. Simona s-a înclinat cu 6-2, 6-7 (6), 2-6, la capătul unui meci jucat la limită, care a durat două ore și 9 minute.

Simona Halep a câștigat setul inaugural fără emoții, în doar 32 de minute, scor 6-2. A urmat un act secund în care liderul WTA a dat semne de nervozitate și oboseală, însă a forțat și a ajuns în Tie-break. Aici, la scorul de 6-5, Halep a ratat o minge de meci, probabil momentul psihologic al meciului. Bertens și-a revenit și a câștigat cu 8-6.

Halep nu a mai putut fi salvată nici de Darren Cahill în decisiv. Epuizată după cele 10 meciuri jucate în ultimele 10 zile, Simona nu a mai avut reacție, iar Kiki Bertens a devenit campioană la Cincinnati.

Finalele de la Cincinnati reprezintă un adevărat blestem pentru Simona Halep. Românca a mai jucat finala competiţiei în 2015 şi 2017, dar nici atunci nu a reuşit să cucerească trofeul.

Pentru ultimul act de la turneul Premier 5 Cincinanti 2018, Halep va primi un cec de 262.364 dolari şi 585 puncte WTA. Ea continuă să aibă avantaj în meciurile directe cu Bertens, 3-2. Batava obţinuse prima victorie în 2012 în semifinale la Fes, cu 6-3, 6-4, în timp ce Halep s-a impus în 2010 la turneul ITF de la Torhout (Belgia), cu 7-6 (2), 6-2, în 2016 la Wimbledon, în turul al treilea, cu 6-4, 6-3, şi în 2017, în semifinale la Roma, cu 7-5, 6-1.

Kiki Bertens devine noul loc 13 WTA după acest succes. Olandeza a avut o săptămână fantastică la Cincinnati cu victorii la locul 1 - Simona Halep, locul 2 - Caroline Wozniacki, locul 7 - Elina Svitolina și locul 6 - Petra Kvitova