Indian Wells 2018. Victorie pentru Simona Halep! A spulberat-o pe adversara Kristyna Pliskova

Simona Halep incepe turneul in forta!

Indian Wells 2018. Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 77 WTA, calificându-se în turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells. Acesta a fost primul meci al jucătoarei române la Indian Wells, ea fiind direct acceptată în manşa a doua.

Simona Halep s-a impus în două seturi, după o oră și 15 minute de cehoaica Krystina Pliskova. Simona Halep a declarat, după debutul cu victorie la Indian Wells, că se aştepta la un meci dificil cu cehoaică.

Indian Wells 2018. Simona Halep a fost condusă la începutul primului set, 3-1, dar a revenit de la 3-4 la 6-4 printr-un șir de trei game-uri foarte incisive.

Potrivit news.ro Sportiva din Cehia a revenit pe tabelă la 0-3, în setul secund, cu un rebreak şi, pe fondul unei scăderi în evoluţia şi concentrarea româncei, a reuşit chiar să egaleze la 3. Halep şi-a oprit căderea cu un rebreak, apoi s-a distanţat la 5-3 şi a închis meciul, cu alt 6-4, după o oră şi 15 minute de la start.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre sportiva Dominika Cibulkova din Slovacia, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30 şi jucătoarea americană Caroline Dolehide, locul 165 WTA, beneficiară a unui wild card.

Calificarea în turul al treilea este recompensată la competiţia din California cu un premiu de 47.170 de dolari şi cu 65 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.

sursa: news.ro

O nouă dramă lovește fotbalul mondial, la doar cinci zile după decesul lui Davide Astori. Un fotbalist de 18 ani a fost ...  Leo Messi a dezvăluit numele celui de-al treiea copil al său! Imaginea prin care a făcut marele anunț! FOTO ...