Inter Milano - Cesena 3-2/ Chivu aduce victoria pentru nerazzurri

Fundasul Cristian Chivu a marcat golul victoriei in partida pe care Internazionale Milano a castigat-o, miercuri seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-2), in fata Cesenei, intr-o restanta din etapa a XVI-a a campionatului Italiei, informeaza Gazzetta dello Sport.

Chivu, care a evoluat tot meciul, a inscris golul de 3-2 in minutul 45+1, reluand cu capul din 6 metri un balon centrat de Maicon. Internationalul roman se afla la primul gol in acest sezon si la al doilea de cand evolueaza la Inter Milano. Imediat dupa ce a inscris, Chivu si-a scos casca de protectie, s-a indreptat catre o camera a televiziunii si i-a dedicat reusita sotiei sale, Adelina.

Dupa golul de aseara, capitanul nationalei a fost laudat de presa italiana. Gazzetta dello Sport l-a notat cu 7 si i-a dedicat prima pagina: "Chivu a fost la intensitate maxima timp de 90 de minute si a fost mai bun pe faza de atac. A marcat golul castigator la momentul potrivit. E al saptelea marcator al lui Leonardo".

Celelate goluri ale invingatorilor au fost marcate de Eto'o '14 si Milito '15, in timp ce pentru oaspeti au inscris Bogdani '23 si Giaccherini '29.

Aceasta partida a fost amanata, deoarece la data disputarii etapei a XVI-a, Inter participa la Campionatul Mondial al cluburilor, competitie pe care a si castigat-o.

20 Bari 20 3 5 12 13 30 14

Jelena Jankovic, eliminata la Australian Open. Simona Halep merge in turul 3... Steaua a castigat primul amical din 2011, 2-0 cu Hoffenheim II...