FINAL | Simona Halep - Veronika Kudermetova la Australian Open 2021, scor 6-1, 6-3. Cu cine se va întâlni în optimi

Meci greu astăzi pentru Simona Halep. Cu puțin timp înainte de confruntare autoritățile australiene au anunțat lockdown la Melbourne.

Simona Halep la Australian Open 2021

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea de la Australian Open, după ce a învins-o cu 4-6, 6-4, 7-5 pe Ajla Tomljanovic într-un meci foarte strâns.

Cele două nu se mai întâlniseră niciodată pe terenul de tenis.

"Mi-am îmbunăttațit serviciul, am și muncit destul de mult. Terenul este rapid și nu este ușor pentru mine pentru că trebuie să depun mai multă forță.

Este o provocare să o întâlnesc în optimi pe Iga Swiatek, pentru că m-am distrat la Rolland Garros. Sunt încrezătoare, mă simt bine.", a spus Simona Halep la finalul meciului.

Simona Halep - Veronika Kudermetova în turul 3 la Australian Open, Setul 2, 6-1, 6-2

Simona Halep a reușit un meci excelent în turul 3 la Australian Open 2021. Românca a învins-o pe rusoaica Dermetova în două seturi, 6-1, 6-3.

Simona reușește break-ul în cel mai lung game al meciului și se apropie de victorie, scor 5-3.

Simona preia conducere setului doi și se apropie de câștigarea meciului, scor 4-3.

Setul doi continuă cu lovituri puternice de ambele părți. Simona restabilește egalitatea, scor 3-3.

Break la 0, cel mai bun al rusoaicei din acest meci, scor 2-3.

Kudermetova a muncit serios pentru acest game și a reușit un scor de 2-2.

Încă un game bun al Simonei și preia conducerea, scor 2-1.

Halep restabilește egalitatea cu un rebreak, scor 1-1.

Setul doi începe cu o Kudermetova mai agresivă care face din prima un break, scor 0-1.

Simona Halep - Veronika Kudermetova în turul 3 la Australian Open, Setul 1, scor 6-1

Primul set, care a durat 30 de minute, a fost adjudecat de Simona Halep care a dat dovadă de determinare și încredere în ea, scor 6-1.

Simona este mai motivată ca niciodată și mai câștigă un game, scor 5-1.

Kudermetova își pierde serviciul și scorul devine 4-1 pentru Simona Halep.

Romnca a reușit un serviciu de 172 km/h în acest game pe care l-a câștigat, scor 3-1.

Simona Halep a pus presiune pe rusoaică și a reușit primul break al meciului, 2-1.

Game-ul al doilea a fost câștigat de Simona Halep cu lovituri precise, scor 1-1.

Rusoaica a început în forță și și-a câștigat fără probleme serviciul, scor 0-1.

Simona Halep - Veronika Kudermetova în turul 3 la Australian Open

Încă o premieră pentru tenismena noastră: Simona Halep și Veronika Kudermetova se duelează pentru prima oară într-un meci oficial.

Înaintea partidei s-au anunțat măsuri stricte din cauza faptului că au apărut 13 cazuri de COVID-19: autoritățile au anunțat lockdown la Melbourne.

Dacă învinge în acest meci, Simona Halep s-ar putea întâlni în optimi cu Iga Swiatek (Polonia, 17 WTA). Cele două au mai jucat în optimi la Roland Garros 2020 (scor 2-6, 1-6).

Program meciuri Australian Open 2021. Când joacă Simona Halep contra Serenei Williams... Australian Open 2021. Sorana Cîrstea a fost eliminată de Marketa Vondrousova în turul trei la Melbourne...