Olanda - Uruguay 3-2/ Batavii, in finala dupa 32 de ani

Olanda este prima finalista de la Cupa Mondiala, dupa ce au trecut in semifinale de Uruguay cu scorul de 3-2.

Europenii au reusit sa deschida scorul in minutul 18, prin Van Bronckhorst, care a prins un sut senzational de la 30 de metri fara nicio sansa pentru portarul Muslera.

Olandezii au facut pasul inapoi si acest lucru i-a costat, atacantul lui Atletico Madrid, Diego Forlan, reusind sa egaleze, dupa ce a profitat si de o mare eroare a portarului Stekelenburg.

Repriza secunda a inceput cu "Portocala mecanica" in atac, sud-americanii fiind masati in propria jumatate de teren. Golul avea sa vina in cele din urma in minutul 70, prin Sneijder. Mijlocasul lui Inter Milano a sutat de la 18 metri, iar mingea s-a dus in poarta, desi adversarii au acuzat o pozitie afara din joc la Van Persie. La 3 minute distanta, Robben a punctat cu capul pentru 3-1, dupa o centrare venita de la Kuyt.

Sud-americanii au redus din diferenta in prelungiri, prin Pereira, insa n-au mai reusit sa impinga meciul in prelungiri, desi au atacat cu toate liniile.

Batavii merg in finala Cupei Mondiale dupa aproape 32 de ani, unde vor intalni invingatoarea dintre Germania si Spania.

Oficial: Carlos Dunga, demis din functia de antrenor al Braziliei... FC Barcelona va solicita un credit pentru plata salariilor jucatorilor...