RETROSPECTIVĂ 2019: Parcursul echipelor româneşti în cupele europene; Doar campioana CFR Cluj a ajuns în primăvara europeană

România a avut patru reprezentante în cupele europene la începutul acestui sezon, CFR Cluj, FCSB, CS Universitatea Craiova şi FC Viitorul, însă doar clujenii au reuşit să acceadă în primăvara europeană.

FC Viitorul a încheiat campionatul pe locul 3, dar în calitate de câştigătoare a Cupei României a jucat în turul 2 de calificare al Ligii Europa.

Echipa lui Gheorghe Hagi a părăsit competiţia cel mai devreme, fiind eliminată de belgienii de la Gent.

În tur, FC Viitorul a pierdut la scor de set în tenis, 3-6, însă în retur s-a impus cu 2-1, totuşi, insuficient pentru calificarea în faza următoare.

A doua echipă din România care a părăsit cupele europene a fost Universitatea Craiova.

Craiovenii s-au oprit în turul trei preliminar al Ligii Europa.

În primul tur, echipa din Craiova a trecut de formaţia azeră FC Sabail, scor 3-2 în ambele manse.

În turul al doilea a urmat o “dublă cu cântec” cu Honved Budapesta. În tur, la Budapesta, scorul a fost egal, 0-0, dar în retur craiovenii s-au impus, după executarea loviturilor de departajare, 3-1.

La penaltiuri au marcat Ioniţă, Fortes şi Cicâldău, de la Craiova şi numai Ikenne de la Honved. Au ratat Kamber, Batik şi Bano-Szabo, toţi de la Honved.

În minutul 37, portarul echipei Honved, Robi Lefkovits, s-a accidentat, el căzând la o intervenţie şi acuzând probleme la piciorul drept. Jocul a fost întrerupt câteva minute până când Lefkovits a primit îngrijiri şi a fost scos din satdion cu ambulanţa.

La meci au asistat peste 22.000 de spectatori. În prima repriză, câţiva fani ai echipei Honved au provocat incidente în tribună, ei încercând să escaladeze gardul sectorului în care se aflau. Ei au fost opriţi rapid de forţele de ordine, care au folosit şi gaze lacrimogene.

Arbitrul nord-irlandez Arnold Hunter a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce o petardă a explodat în apropierea lui şi un obiect l-a lovit în zona capului, pe finalul meciului. Partida a fost întreruptă 35 de minute.

Incidentele au izbucnit în prelungiri, în minutul 119, la scorul de 0-0, după ce Fortes (Universitatea Craiova) s-a luat la harţă cu jucătorii adverşi în careul acestora. Fotbaliştii au început să se îmbrâncească, Qaka a împins brutal un jucător de-al lui Honved, pe Batik, iar arbitrul a încercat să intervină.

Hunter s-a retras spre linia de fund a terenului, moment în care o petardă a explodat la aproximativ un metru de el, aruncată din peluza gazdelor, şi în acelaşi timp centralul a fost lovit de un obiect. Hunter a avut nevoie de şapte minute de ingrijiri medicale, pe teren intrând şi salvarea.

Hunter şi-a revenit, dar a fost înlocuit de arbitrul de rezervă Jamie Robert Robinson.

După acest meci, Craiova a ajuns în turul trei preliminar, unde a întâlnit echipa greacă AEK Atena. Întâlnirea cu AEK Atena a fost capăt de linie pentru craioveni, care au fost eliminaţi după 1-1 şi 0-2.

FCSB a reuşit să ajungă până în play-off-ul Ligii Europa.

Echipa lui Gigi Becali s-a calificat în turul II preliminar al Ligii Europa, după ce a învins-o pe Milsami Orhei (Moldova) cu scorul de 3-1 la general.

Dacă în tur, bucureştenii s-au impus cu 2-0, în retur au învins cu 2-1, prin golurile marcate de Cristian Dumitru şi Răzvan Oaidă. Căpitanul gazdelor, Vadim Bolohan a marcat pentru Milsami.

În turul doi preliminar, FCSB a întâlnit Alaşkert Erevan. În tur s-a impus, scor 3-0, însă în retur a pierdut cu 2-3, însă acest lucru nu i-a afectat calificarea în turul trei.

Adversara din turul trei a fost Mlada Boleslav, iar după 0-0 la Giurgiu, FCSB s-a impus în deplasare, scor 1-0 şi a acces în play-off.

Drumul FCSB-ului în cupele europene s-a terminat în play-off, când echipa a fost eliminată de Vitoria Guimaraes, scor 1-0 în retur, după 0-0 în tur.

Campioana CFR Cluj şi-a început drumul european în primul tur de calificare al Ligii Campionilor.

CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia Astana din Kazahstan. În prima manşă, Astana a câştigat cu 1-0.

În faza următoare, CFR Cluj a evoluat cu campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. CFR Cluj a terminat, la egalitate, scor 2-2 (2-1), partida disputată la Netanya, cu echipa israeliană Maccabi Tel Aviv. În meciul tur de la Cluj, CFR s-a impus cu 1-0, astfel că formaţia ardeleană a mers în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

Clujenii au mai trecut un tur, de cei de la Celtic Glasgow, scor 1-1 acasa şi 4-3 în deplasare.

Însă drumul spre grupele Ligii Campionilor s-a oprit după dubla cu Slavia Praga, pierdută în ambele meciuri, scor 0-1.

Dar pentru CFR nu a fost finalul de drum în cupele europene, pentru că eliminarea în play-off-ul Ligii Campionilor, a trimis echipa în grupele Ligii Europa.

În grupa E a Ligii Europa, CFR Cluj a încheiat pe locul 2, calificându-se în primăvara europeană.

CFR a început cu o victorie cu Lazio, scor 2-1, iar apoi a fost învinsă de Celtic, scor 2-0.

După două victorii cu acelaşi scor, 1-0, cu Rennes, CFR a pierdut cu Lazio, scor 0-1, dar s-a impus în meciul decisiv cu Celtic, scor 2-0.

În 16-imile Ligii Europa, CFR Cluj va întâlni un adversar de calibru, FC Sevilla, la 20 februarie turul şi la 27 februarie returul.

David Moyes a revenit la West Ham United... Bianca Andreescu a semnat un contract cu Gatorade...