România, victorie marcă înregistrată cu Chile, după un amical cu multe goluri, răsturnări de situație și o eliminare. Budescu, omul decisiv

Naționala de fotbal a României s-a abonat la victorii cu 3-2 împotriva celor din Chile. După Chile-România 2-3 din 1982 și România - Chile 3-2 din 2017, a urmat azi, la Graz (Austria), un România - Chile 3-2.

România - Chile 3-2 a fost un nou meci spectaculos, cu multe evenimente, goluri frumoase, răsturnări de situație și o eliminare. Nicolae Stanciu a deschis scorul pentru ”tricolori” în minutul 13, iar eliminarea lui Castillo din minutul 31 părea să fi rezolvat meciul. Chilienii, veniți la Graz cu echipa a doua, au egalat prin Maripan (32).

În repriza a doua, România a adormit, iar Reyes a profitat de erorile în cascadă ale lui Nedelcearu și Cicăldău. 1-2 și elevii lui Contra se îndreptau către un eșec rușinos. Pe teren a apărut însă Budescu, cel care a contribuit la faza golului de 2-2 marcat de Deac (66), iar apoi a făcut 3-2 în minutul 84.

România - Chile 3-2 (Stanciu 13, Deac 66, Budescu 84 / Maripan 32, Reyes 52)

România XI: 12. Tătărușanu - 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 22. Săpunaru-cpt., 3. Toșca - 20. Cicâldău, 24. Nedelcu, 23. Stanciu - 9. Rotariu, 19. Țucudean, 10. Grozav
Rezerve: 1. Lung, 16. Niță - 4. Manea, 7. Chipciu, 11. Bancu, 13. Al. Băluță, 14. Budescu, 15. Anton, 17. Deac, 18. Stoian, 21. T. Băluță, 26. Man, 27. Bălașa, 28. Mitriță, 29. Pușcaș

Chile XI: 23.Callao - 5.Diaz, 16.Lichnovsky, 6.Maripan, 26.Vegas - 17.Medel, 21.Reyes - 14.Rodriguez, 10.Valdes, 9.Castillo - 18.Sagal
Rezerve: 1.Toselli, 12. Arias, 2. Albornoz, 3.Roco, 4.Serralta, 7.Fernandez, 11.Mora, 15.Araos, 19.Davila, 20.Kuscevic, 22.Henriquez, 24.Bizama, 25.Cuevas, 27. Martinez.

Marți, 5 iuni, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, România joacă al doilea amical al acestei perioade, cu Finlanda.

Un nume surpriză e favorit să-l înlocuiască pe Zidane la Real Madrid! Anunțul ziarului de casă al ”galacticilor”... Roland Garros 2018! A fost anunțată ora meciului Mihaela Buzărnescu - Elina Svitolina! Când intră pe teren Simona Halep ...