Serie A: Juventus devine noul lider/ Lazio invinge pe Napoli in lupta pentru locul 3

Juventus a trecut pe primul loc in Serie A, dupa victoria din deplasare cu Palermo, scor 2-0, fiind avantajata si de infrangerea Milanului de pe teren propriu(1-2 cu Fiorentina)

Bonucci si Quagliarella au marcat pentru echipa lui Antonio Conte, iar Juventus a depasit cu un punct pe Milan.

Trupa lui Massimiliano Allegri a pierdut intalnirea cu Fiorentina, echipa aflata la retrogradare, scor 1-2, dupa ce Ibrahimovic deschisese scorul din penalty in minutul 31. Violetii au redus din diferenta la doua minunte dupa pauza prin Jovetic, pentru ca Amauri sa dea lovitura in minutul 89.

In ultimul meci din cadrul etapei a 31-a, Lazio a invins pe Napoli in "finala" pentru locul trei, care duce in play-off-ul Ligii Campionilor, scor 3-1. Golurile formatiei din capitala Italiei au fost inscrise de Candreva, Mauri si Ledesma(11m), in timp ce pentru oaspeti a punctat Pandev.

Alte rezultate din etapa a 31-a:

Atalanta Bergamo - Siena 1-2 (Schelotto '9 / Larrondo '13 -penalti, Destro '90+2)

Cagliari - Internazionale Milano 2-2 (Astori '5, Pinilla '61 / D. Milito '6, Cambiasso '64)

Cesena - Bologna 0-0

Chievo Verona - Catania 3-2 (Bradley '7, Pellissier '20, Paloschi '50 / Andreolli '32-autogol, Almiron '85)

Lecce - AS Roma 4-2 (Muriel '22, '49, Di Michele '44, '56 / Bojan '89, Lamela '90)

Novara - Genoa 1-1 (Palacio '7 / Mascara '68)

Udinese - Parma 3-1 (Asamoah '45+1, '90+2, Di Natale '56 / Lucarelli '84)