Echipa națională de tineret U19 a României a debutat cu dreptul în preliminariile Campionatului European – Finlanda 2018. ”Tricolorii” mici au învins Grecia, scor 2-1, în debutul turneului de calificare care se desfășoară pe pământ elen.

Golurile elevilor lui Adrian Boingiu au fost marcate de Moruțan (39) și Sîntean (65), fiind două capodopere. Pentru greci a marcat Douvikas (min 24).

Astăzi, în grupa României, Rusia a învins cu 4-0 selecționata similară a Gibraltarului. Tricolorii sunt în grupa 10 a calificărilor, alături de Grecia (țara gazdă), Rusia și Gibraltar.

Clasamentul Grupei 10 după prima zi:
1. Rusia - 3 puncte
2. România 3 puncte

3. Grecia - 0 puncte
4. Gibraltar - o puncte

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 în cele 13 serii din această prima fază se vor califica la Turul de Elită, ultimul premergător Campionatului European.

MAI JOS AVEȚI GOLURI SENZAȚIONALE marcate de Moruțan și Sîntean!

UPDATE: România - Grecia 2-1. Andrei Sîntean a adus România în avantaj cu un alt gol de pus în ramă.

Reprezentativa Under 19 a României întâlnește la această oră selecționata similară a Greciei, în prima partidă a calificărilor pentru Campionatul European – Finlanda 2018.

La pauză, ”tricolorii” antrenați de Adrian Boingiu se află la egalitate cu gazda turneului. Grecii au deschis scorul prin Douvikas în minutul 24. Cu șase minute înainte de pauză, România a egalat prin noua senzație a Ligii 1, Olimpiu Moruțan.

Jucătorul celor de la FC Botoșani a reușit o fază de excepție. A preluat cu dreptul, și-a așezat-o cu stângul și a trimis din nou cu dreptul în vinclul adversarilor.

Echipa României: 1. Vlad – 18. Trușescu, 3. Dima, 5. Screciu, 2. Haruț – 7. Dragomir (C), 6. Boboc -11. Micovschi, 10. Mățan, 8. Moruțan – 9. Sîntean. Antrenor: Adrian Boingiu

Rezerve: 12. Costache, 21. Podină, 20. Vidrașan, 4. Băluță, 14. Neciu, 17. Merloi, 15. Berci, 16. L. Gheorghe, 19. Moldoveanu

Adversarele României în grupa a 10-a sunt: Grecia, Rusia și Gibraltar.

Programul meciurilor României:

8 noiembrie: România - Grecia
11 noiembrie: România - Rusia
14 noiembrie: România - Gribraltar

Pentru această acțiune, selecționerul Adrian Boingiu a convocat un lot format din 20 de jucători.

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia)

Fundași: Vladimir Screciu (CSU Craiova), Tudor Băluță (Viitorul), Robert Neciu (Viitorul), Constantin Dima (Sepsi), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara), Radu Boboc (Viitorul), Andrei Trușescu (AS Roma)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal), Raul Vidrășan (Viitorul), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Mățan (Viitorul), Liviu Gheorghe (Dinamo), George Merloi (Rennes), Dan Berci (Perugia), Ion Gheorghe (Dinamo)

Atacanți: Robert Moldoveanu (Dinamo), Andrei Sîntean (Slavia Praga), Claudiu Micovschi (Genoa)

Turneul final al Euro 2018 pentru echipele Under 19 va avea loc în Finlanda.

România ajută România U21! Contra dă o mână de ajutor ”tricolorilor” mici și trimite un jucător important la naționala l... ULTIMA ORĂ: Staff-ul tehnic al echipei Dunărea Călărași a fost implicat într-un tragic accident rutier. Două persoane au...