VIDEO! Steaua - Rapid 1-0/ Victorie in minutul 90+6

Steaua revine pe primul loc in Liga 1, dupa succesul in extremis din derby-ul cu Rapid, scor 1-0, in ultimul meci din etapa a noua. Bourceanu a reusit sa inscrie golul victoriei in minutul 90+6.

Intr-o atmosfera incendiara creata de cei 43.000 de fani prezenti pe National Arena, ros-albastrii au dominat partida inca din start. Rusescu si Chipciu au sutat pe langa poarta lui Pecanha din pozitii ideale.

Prima mare sansa a meciului a apartinut insa rapidistilor, Teixeira trimitand, in minutul 21, un balon in directia lui Tatarusanu din numai patru metri. Stelistii n-au ramas datori si au dat imediat replica prin Rocha.

Jocul s-a mai animat in repriza secunda cand elevii antrenati de Laurentiu Reghecampf au trecut de trei ori pe langa gol, Chipciu si Rusescu ratand singuri cu Pecanha, in timp ce mijlocasul stelist s-a remarcat si cu un sut in bara.

Giulestenii s-au baricadat in defensiva in ultimul sfert de ora, iar acest lucru avea sa-i coste. Chipciu a zguduit din nou bara, de aceasta data din lovitura libera, iar in ultimele secunde ale partidei Bourceanu a dat lovitura, marcand cu latul de la 12 metri.

In urma acestui rezultat, Steaua a revenit pe prima pozitie a Ligii 1, la egalitate de puncte cu Pandurii Targu Jiu, 22, dar cu un golaveraj superior. Rapid a cazut pe locul 10, cu 12 puncte, dar cu un joc mai putin disputat.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu (Nikolici '71), Tanase (T. Balan '76) - A. Rocha (A. Popa '46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Rapid Bucuresti: Pecanha - Oros, N. Grigore (Burca '59), Glauber, Milisavljevici - Codrea - Teixeira, Pancu, Herea (Roman '74) - Surdu, Bilasco (Goga '53). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

DERBY-UL STEAUA - RAPID A FOST LiveVIDEO-TEXT! pe A1.ro

S-a incheiat partida!

GOOOL Steaua, min 90+6: Bourceanu marcheaza cu un sut cu latul din centrul careului dupa o pasa venita din partea dreapta.

min. 90+3: Lovitura libera pentru Steaua de la marginea careului. Chipciu trimite in bara, iar apoi Bourceanu nu reuseste sa trimita mingea in poarta

Meciul se prelungeste cu cinci minute

min. 88: Suzkala suteaza mult peste poarta de la marginea careului giulestenilor

min. 78: Sudru patrunde in careu pe partea stanga ii paseaza lui Pancu, insa atacantul giulestenilor reia slab din cadere si Tatarusanu retine

min. 69: Bourceanu trage peste poarta din marginea careului de 16 metri

min. 65: Pecanha nu reuseste sa respinga o centrare si cade, mingea ajunge la Chipciu care trimite in bara

min. 63: Rusescu nu reuseste sa-l invinga pe Pecanha dupa o noua greseala a defensivei giulestene

min. 60: Glauber trimite slab inapoi la portar, Chipciu intercepteaza dar Pacanha reuseste sa salveze in ultima clipa

A inceput repriza secunda!

Final de repriza!

min. 39: Tanase trimite departe de poarta din voleu.

min. 36: Inca o ocazie uriasa pentru Steaua! Rocha suteaza putin pe stalpul din dreapta al portii giulestene

min. 32: Rusescu trimite din voleu mult peste poarta

42.876 de spectatori sunt prezenti pe Arena Nationala la derby-ul Steaua - Rapid

min. 26: Pecanha este mai rapid si ajunge la minge inaintea lui Tanase care scapase singur spre poarta

min. 24: Imensa ocazie a Stelei! Rusescu si Rocha nu reusesc sa impinga mingea in plasa din careul mic

min. 21: Texieira patrunde in careul stelistilor, insa a intrat in unghi si Tatarusanu a reusit sa-i inchida unghiul

min. 17: Rocha inscrie insa golul este anulat pentru fault in atac la portarul Pecanha

min. 7: Rusescu suteaza de la mare distanta, dar mingea trece mult pe langa poarta

min. 6: Prima ocazie a meciului! Chpiciu trimite pe langa poarta din interiorul careului de 16 metri

A inceput meciul!

Singapore: Piloti de Formula 1 au defilat pe podium!... Probleme mari pentru Helmuth Duckadam: Medicii i-au descoperit mai multe artere ingustate...