România învinge alte 69 de țări! Andreea Chițu a câștigat Grand Prix-ul de judo de la Jeju!

Sportiva română Andreea Chițu a câștigat categoria 52 kg, joi, în cadrul Grand Prix-ului de judo de la Jeju (Coreea de Sud), după ce a învins-o în finală pe japoneza Mako Uchio, prin ippon.

Sportiva a reușit o performanță greu de egalat

Chițu a dispus în optimi de germanca Maria Ertl (ippon), în sferturi a trecut la mare luptă de mongola Bundmaa Munkhbataar (diferența s-a făcut la avertismente), pentru ca în semifinale să o învinsă pe franțuzoaica Priscilla Gneto.

La cat. 48 kg, Monica Ungureanu a ocupat locul 7, după ce a învins-o în optimi pe Oh Yeunju (Coreea de Sud), iar apoi a pierdut în sferturi la kazaha Otgontsetseg Galbadrakh și în recalificări la turcoaica Dilara Lokmanhekim.

Loredana Ohâi a cedat în optimile categoriei 57 kg în disputa cu Camila Minakawa (Israel).

Vineri va evolua Corina Căprioriu, în primul tur la categoria 63 kg, contra taiwanezei Huang Shih Han.

La competiție s-au înscris 421 de judoka din 70 de țări, 237 la masculin și 184 la feminin.

Sursa: Agerpres

Fostul gimnast rus Valentin Mogilni, de cinci ori campion mondial, a decedat la 49 de ani, din cauza unui infarct... În 1993, am cunoscut "Generaţia de Aur". La 12 zile distanţă întâlneam Antena 1...