Banel Nicolita a marcat din nou pentru St. Etienne: "Mandru ca sunt rrom!"

Banel Nicolita a contribuit decisiv la victoria lui Saint-Etienne impotriva lui Caen(2-0), iar francezii il ridica din nou in slavi.

"Joc pentru etnia mea si pentru imaginea Romaniei. Vreau sa fiu un exemplu pozitiv pentru comunitatea rroma si sa ofer o imagine buna tarii in strainatate. Nu mi-e rusine de originile mele. Sunt rrom si ma mandresc! Totusi, ma simt mai mult roman decat rrom!", a afirmat Banel.

Mijlocasul roman a marcat in minutul 10, din interiorul careului, dupa ce-a primit o pasa de la Sinama-Pongolle.

Este cel de-al treilea gol marcat de Banel Nicolita pentru Saint Etienne, in sapte meciuri jucate. Pe langa cele tri reusite, fostul stelist mai are si doua pase de gol.

Daniel Niculae a punctat si el sambata seara in Ligue 1. Fostul rapidist a marcat in minutul 90 al partidei dintre formatia sa, Nancy, si Ajaccio, incheiata la egalitate, scor 2-2.

Ligue 1:

Saint Etienne - Caen 2-0 (Nicolita 10', Sako 74')
Valenciennes - Montpellier 1-0
Toulouse - Evian 2-1
Sochaux - PSG 0-1
Nancy - Ajaccio 2-2 (Bajar 10', Daniel Niculae 90' - Luiz autogol 34', Cavalli 73')
Rennes - Brest 1-1
Marseille - Bordeaux 0-0