Bosnia - Luxemburg 5-0 / Fara surprize

Bosnia s-a distrat cu Luxemburgul si i-a administrat un 5-0 sec in drumul catre al doilea baraj consecutiv.

Sperantele nationalei Romaniei de a continua cu sanse preliminariile pentru Euro 2012 s-au spulberat cu adevarat in minutul 20. Pana atunci, Dzeko si Misimovic facusera 2-0 cu o lovitura de cap si una libera.

Acelasi jucator ce a intrat in conflict cu Hagi a marcat din 11 m pentru 3-0 iar Pjanic a inchis prima repriza cu un sut din prima nu de la Roma (noua lui casa) ci de la marginea careului de 16 metri.

Medunjanin a marcat si el in prima jumatate a reprizei secunde si meciul s-a terminat 5-0.

min 90+3: Fluier final

min 90: Spahic e faultat la mijlocul terenului si paseaza inapoi din lovitura libera

min 86: Dzeko nu mai ajunge la o lansare in adancime

min 79: Pjanic dribleaza in banda dreapta, ii paseaza lui Ibricic care trimite peste

min 70: Bukvic e foarte aproape sa-si inscrie in proprie poarta

min 67: Ploaia torentiala a mai domolit elanul Bosniei

min 65: schimbare la Bosnia: iese Lulic si intra Maletic

min 64: Dzeko e surprins in pozitie de off-side, dar jucatorul lui City contesta semnalizarea

min 53: GOOOL Bosnia Pjanic patrunde in careu, ii paseaza lui Medunjanin care trimite in poarta goala

min 47: ocazie uriasa a lui Misimovic, care rateaza cu poarta goala

min 46: a inceput repriza secunda

min 45; Fluier final al primei reprize

min 38: Pjanic executa o lovitura libera dar pe mijlocul portii

min 36: Lulic demareaza pe stanga, centreaza in spate si PJanic suteaza din marginea careului din 16 metri fara sperante pentru luxemburghezi

min 33: Dzeko e surprins in pozitie de off-side

min 28: multumite cu rezultatul gazdele paseaza in propria jumatate

min 21: GOOOOL Bosnia: Bukvic il falulteaza in careu pe Ibiseviciar Misimovic transforma cu siguranta penalty-ul acordat

min 16: Ibisevic este surpins in pozitie de off-side

min 14: GOOOL Bosnia: Misimovic executa peste zid o lovitura libera si este 2-0

min 11: GOOOL Bosnia: Misimovic ii paseaza lui Mudza oe dreapta, fundasul centreaza pentru Dzeko, care deschide scorul

min 10: Misimovic creeaza superioritate pe stanga, centreaza, Ibisevic ii aseaza mingea lui Dzeko, dar acesta rateaza

min 9: Bettmer e faultat de Rahimic la mijlocul terenului

min 8: Misimovic incearca o pasa printre, dar portarul advers e atent

min 6: Pjanic executa o lovitura libera din pozitie favorabila dar trimite in zid

min 4: Dzeko se distreaza cu apararea adversa suteaza dar portarul luxemburghez respinge

min 3: Pjanic e faultat la mijlocul terenului si Bosnia primeste o lovitura libera

min 1: a inceput meciul

Formatii de start:

Bosnia: Begovic - Papac, Spahic, Rahimic, Lulic - Medunjanin, Pjanic, Misimovic, Mudza - Ibisevic, Dzeko

Rezerve: Hasagic, Pandza, Štilić, Muslimović, Ibričić, Zahirovic, Maletić

Antrenor: Safet Susic

Luxemburg: Joubert - Blaise, Bukvic, Schnell, Leweck, Bettmer, Da Mota, Payal, Laterza, Mutsch, Gerson

Rezerve: Oberweis, Siebenaler, Bensi, Joachim, Janisch, Moreira, Jans

Antrenor: Luc Holtz

Dupa egalul de pa National Arena cu Franta, Romania a ajuns sa spere ca selectionata micutului stat al Luxemburgului va reusi cel putin un egal in Bosnia.

Ipoteza este destul de improbabila, pentru ca Dzeko si ai lui nu s-au impiedicat niciodata in scurta lor istorie de echipe mai mici.

Desi Victor Piturca si Adrian Mutu au declarat ca au ramas sanse si trebuie sa credem in ele, in ziua potentialului baraj pentru Euro 2012, FRF a stabilit un amical cu Belgia. Semn ca sperantele sunt doar de imagine si ca in fotbal „nu e chiar totul posibil" pentru a parafraza propozitia preferata a utilizatorilor limbajului de lemn.

Cosmin Contra: "Sanmartean ar trebui sa fie titular cu Belarus"... Romania - Belarus 2-2 / Egal trist pentru tricolori...