CFR Cluj, pas gresit in noul sezon. Petrolul Ploiesti - Ceahlaul Piatra Neamt 5-0!

CFR Cluj a debutat cu un semiesec in noua editie de campionat, remizand pe teren propriu, scor 1-1, impotriva formatiei Gaz Metan Medias. Golurile partidei au fost inscrise de Pantelis Kapetanos si Ciprian Vasilache.

Disputa din Gruia s-a desfasurat in doua reprize diferite: oaspetii au fost mai prezenti in joc in prima parte, iar clujenii dominat partida dupa pauza, insa in afara golului nu au reusit sa-si creeze alte ocazii importante.

Dupa doua bune oportunitati de a deschide scorul, mediesenii au dat lovitura prin Ciprian Vasilache, in minutul 28. Mijlocasul Gazului a inscris dintr-o lovitura cu un sut extrem de puternic, care l-a lasat fara replica pe Stancioiu.

Elevii antrenati de Ioan Andone au iesit mai hotarati de la cabine si dupa doua ocazii ratate de Kapetanos si Bastos, acelasi atacant grec a restabilit egalitatea in minutul 60. Deac a centrat din lovitura libera, iar Kapetanos s-a desprins de sub marcaj si a trimis cu capul la coltul scurt.

CFR Cluj: Stancioiu - Pinto, Maftei, Rada, Camora - Deac (Ronny '84), Sare (Vass '75), Muresan, Bastos (Diogo Valente '66) - Sougou, Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.

Gaz Metan Medias: Buchta - Zaharia, Frasinescu, Markovici, Vukadinovici (Ciuca '79) - Todea, Avram (Roman '75) - Vasilache, Fl. Dan (Negru '64), Petre - Vitinho. Antrenor: Cristian Pustai.

"Lupii galbeni", lideri provizorii in Liga 1

Petrolul Ploiesti a inceput in forta noul sezon al Ligii 1, dupa victoria la scor, pe teren propriu, cu 5-0 in fata formatiei Ceahlaul Piatra Neamt. Hamza a reusit un hattrick, iar Grozav si Suzkala au completat lista marcatorilor.

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 12: Hamza cu un sut din 12 metri dupa o pasa de la Grozav

2-0, min. 17: Hamza reia cu capul de la 11 metri un corner executat de Cristea

3-0, min. 49: Grozav marcheaza cu un sut in cross din 14 metri, dupa o pasa a lui Boudjemaa

4-0, min. 74: Hamza face hattrick-ul reluand din apropierea portii o centrare de pe dreapta a lui Grozav;

5-0, min. 86: Szukala reia din plonjon, din 6 metri, o centrare a lui Guillherme.

Petrolul Ploiesti: Bornescu - Achim, Galamaz, Szukała, Guilherme - Boudjemaa (Oprita '68), Mustivar (Cojocnean '79), M. Cristescu (Marinescu '53), Ad. Cristea - Hamza, Grozav. Antrenor: Mircea Rednic

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici - Tepes, Ichim, Cazan, Druga (Vitelaru '46) - Badescu (Chis '73), Onciu, Monroy, Stana - Gafita (Constantinescu '55), Golubovici. Antrenor: Constantin Enache

Agentiile de pariuri au scos ofertele pentru J.O. de la Londra. Romania are cota 300 ca va obtine cele mai multe medalii... FINISH in Raliul Sibiului: Victorie fara drept de apel pentru Andreas Mikkelsen, patru romani in "TOP 10 IRC"...