Chelsea - Napoli 4-1 / Londonezii s-au calificat eroic in sferturi

Albastrii lui di Matteo au reusit sa intoarca rezultatul din tur si s-au calificat in faza urmatoare a Ligii Campionilor gratie unui gol reusit in prelungiri de fundasul Ivanovic.

Roman Abramovich se felicita ca l-a demis pe Andre Villas Boas. Inlocuitorul sau, Roberto di Matteo, nu numai ca a castigat toate cele 4 meciuri la care s-a aflat pe banca lui Chelsea, dar a reusit sa si califice londonezii in sferturile Ligii, performanta greu de anticipat dupa dezastrul din tur de langa Vezuviu.

Pe Stamford Bridge, Drogba a deschis scorul cu o lovitura de cap dupa centrarea perfecta de pe stanga a lui Ramires, iar capitanul Terry a majorat avantajul lui Chelsea in urma unui corner la care Cavani l-a scapat din marcaj.

Inler a redus din handicap pentru napoletani, insa Dossena a comis hent in careu la o reluare a lui Torres. Lampard a transformat de la punctul cu var si a trimis meciul in prelungiri.

Acolo, Branislav Ivanovic a profitat de centrarea perfecta a lui Drogba dupa o pivotare si a marcat golul cu care albastrii s-au calificat in sferturile Ligii Campionilor.

Echipe de start:

Chelsea: Cech - Ivanovic, David Luiz, Terry, A. Cole - Lampard, Essien - Ramires, Mata, Sturridge - Drogba

Napoli: De Sanctis - Campagnaro, Cannavaro, Aronica - Maggio, Inler, Gargano, Zuniga - Hamsik, Cavani, Lavezzi

min 120: Fluier final al meciului

min 119: Malouda intercepteaza o minge la marginea careului, centreaza pentru Drogba, dar ivorianul trimite pe langa poarta

min 118: Inler e faultat de Davis Luiz si Napoli benficiaza de o lovitura libera

min 105: Fluier final al primei reprize de prelungiri

min 105: GOOOOOOL Chelsea: Ivanovic marcheaza dupa o centrare din dreapta a lui Didier Drogba

min 101: Torres il lanseaza pe Ramires, dar Cavani se repliaza si intercepteaza

min 98: Morgan de Sanctis iese gresit la o lansare a lui Malouda, dar Torres trimite pe langa poarta

min 81: Hamsik se accidenteaza la o talpa a lui Ashley Cole, dar isi revine

min 74: GOOOL Chelsea: Frank Lampard transforma penalty-ul acordat la un hent facut de Dossena

min 67: cartonas galben pentru Dossena, dupa un fault al lui Essien

min 65: Drogba suteaza la coltul lung, dar de Sanctis respinge

min 63: schimbare la Chelsea: iese Sturridge si intra Torres

min 54: GOOOOOL Napoli: Inler il invinge pe Cech cu un sut din marginea careului mare

min 52: Cannavaro primeste cartonasul galben dupa un fault dur la mijlocul terenului

min 47: GOOOOL Chelsea: Terry dubleaza avantajul albastrilor cu o lovitura de cap

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 44: Paolo Cannavaro salveaza Napoli la un sut centrare a lui David Luiz

min 42: cartonas galben pentru Lampard dupa un faul comis la mijlocul terenului

min 39: Drogba obtine o lovitura libera la mijlocul terenului, dupa un fault al lui Campagnaro

min 35: schimbare la Napoli: iese Maggio si intra Dossena

min 32: Sturridge trimite putin pe langa dupa centrarea lui Mata

min 31: Cavani trimite putin pe langa poarta lui Cech

min 30: Campanaro respinge din fata lui Drogba la o centrare a lui Sturridge

min 26: GOOOOOL Chelsea: Drogba reia cu capul o centrare de pe stanga a lui Ramires si deschide scorul

min 15: Mata reuseste sa deschida scorul, dar se afla in pozitie de off-side

min 14: Lavezzi dejoaca pasul la off-side al apararii engleze dar trimite in Ceh

min 12: Cavani trimite pe langa poarta dintr-o pozitie incomoda

min 9: Hamsik e lansat in adancime, suteaza plasat, dar Ceh respinge

min 5: Drogba ii aseaza mingea lui Sturridge, acesta trimite la coltul scurt, dar De Sanctis respinge

min 3: Cannavaro il lanseaza in adancime pe Lavezzi, acesta e insa blocat

min 1: a inceput partida

Barcelona, teapa de 14 milioane de euro... Bicfalvi nu mai vrea la Steaua...