Curacao s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Gold Cup

Reprezentativa Insulei Curacao (aproximativ 160.000 de locuitori) a obţinut în premieră calificarea în sferturile de finală ale Gold Cup, campionatul CONCACAF, după ce a marcat un gol în mintul 90+3 al meciului cu Jamaica, scor final 1-1.

În meciul de la Los Angeles, Jamaica a deschis scorul, în minutul 14, prin Nicholson, dar echipa micului stat (444 kilometri pătraţi) a egalat prin Gaari, în minutul 90+3.

În Grupa C, Curacao a terminat pe locul 2, cu patru puncte, după 0-1 cu El Salvador, 1-0 cu Honduras şi 1-1 cu Jamaica, obţinând calificarea la golaveraj, 0 faţă de -3, El Salvador, ocupanta locului 3. Grupa a fost câştigată de Jamaica, echipă care a acumulat cinci puncte.

În sferturi, Curacao va evolua, duminică, ori cu SUA, ori cu Panama.

Curacao participă cu propria echipă naţională la competiţii după desprinderea de Antilele Olandeze, în 2010.

David Silva va pleca de la Manchester City la sfârșitul sezonului viitor... Ionuţ Radu o să mai joace un sezon la Genoa...