FC Vaslui - FC Zurich 2-2 / Egal cu gust de infrangere pentru moldoveni

FC Vaslui a incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul de la Piatra Neamt cu FC Zurich din grupa D a Europa League. Echipa lui Viorel Hizo a reeditat practic meciul de la Roma cu Lazio. A fost condusa la pauza, a intors rezultatul dupa pauza, a avut om in plus, dar nu a reusit sa se impuna.

Viorel Hizo a trimis pe teren o formula de echipa ofensiva, dar vasluienii nu au reusit sa-i dea prea multe emotii lui Leoni, desi au fost mai prezenti in jumatatea oaspetilor. Singurele momente in care portarul lui Zurich a avut motive de ingrijorare au fost in startul partidei, cand Adailton a trimis cu capul peste, si in minutul 22, la sutul puternic, dar pe centru, al lui Sanmartean.

Cu un joc exact in aparare si bazat pe viteza oamenilor din avanposturi, elvetienii au avut ocaziile mai importante, Chermiti si Nikci aratand limitele aparatorilor moldoveni, inainte ca francezul Alphonse sa marcheze in minutul 32, dupa ce a finalizat cu o lovitura de cap centrarea perfecta a lui Aegerter.

Elevii lui Hizo au fost mult mai incisivi dupa pauza si, in minutul 60, Sanmartean a inventat o pasa senzationala pentru Wesley, iar brazilianul a fost trantit in careu de Phillipe Koch, care a fost eliminat pentru fault in postura de ultim aparator. Acelasi Wesley a transformat lovitura de la 11 metri si a egalat, pentru ca Temwanjera sa-i aduca in avantaj pe vasluieni cu un sfert de ora inainte de final.

La fel ca la Roma, FC Vaslui nu a reusit sa profite pana la capat de omul in plus si, in minutul 78, Mehmedi a egalat in urma unei lovituri libere executate perfect de Rodriguez. In ciuda asaltului din final si a ocaziilor irosite de Adailton, Papp si Sanmartean, scorul a ramas 2-2, insa echipa patronata de Adrian Porumboiu continua sa se afle pe pozitie calificanta, profitand de rezultatul celuilalt meci din grupa D.

La Lisabona, Sporting a castigat in fata lui Lazio cu 2-1 si are punctaj maxim dupa doua etape. Lusitanii au deschis scorul prin Van Wolfswinkel, insa echipa din capitala Italiei a egalat prin germanul Klose. Victoria gazdelor a fost adusa in prelungirile primei reprize de golul marcat de Insua.

Fluier final

min 90+3: Sanmartean suteaza de la distanta putin peste poarta

min 87: Sanmartean dribleaza 4 jucatori, ii paseaza lui Adailton, acesta centreaza si leoni respinge in bara propriei porti

min 86: schimbare la FC Zurich: iese SChonbachler si intra Chikhaui

min 82: Wesley are o noua ocazie de a marca dar nu reuseste acest lucru

min 79: GOOOL FC Zurich: Mehmedi inscrie dupa o lovitura libera executata de pe partea dreapta

min 76: GOOOL FC VASLUI Temwanjera primeste o pasa pe culoar in careu, suteza la coltul scurt si il invinge pe Leoni

min 75: Pavlovic il faulteaza pe P. Koch si primeste cartonasul galben

min 73: schimbare la FC Vaslui: iese Milisavljevic si intra Jovanovic

min 70: Temwanjera il faulteaza pe Teixeira

min 65: Pavlovici il faulteaza pe Zouaghi

min 63: dubla schimbare la FC Zurich: au iesit Chermiti si Nikci si au intrat Barmettler si Mehmedi

min 61:R. Koch a primit la penalty al doilea cartonas galben si a fost eliminat

min 61: GOOOL FC VASLUI: R. Koch il faulteaza in careu pe Wesley iar brazilianul transforma cu siguranta penalty-ul acordat

min 33: Koch il faulteaza pe Bello: Adailton executa dar fara rezultat

min 32: GOOOOL FC Zurich: Alphonse marcheaza cu capul dupa o faza realizata de capitanul Aegerter

min 28: Adailton centreaza din lovitura libera dar Bello rateaza de putin

min 25: Milisavljevic il faulteaza pe Chermiti

min 23: Sanmartean suteaza la un metru de bara din stanga

min 22: Chermiti are o buna ocazie de a marca dar portarul Vasluiului se opune

min 22: Wesley scapa pe contraatac, incearca sa-l angajeze pe Adailton dar recupereaza elvetienii

min 20: Alfonse combina cu Aergeter, dar Milisavljevic ajutat de Farkas reuseste sa respinga

min 15: Wesley primeste cartonasul galben

min 10: Sanmartean deposedeaza combina cu Wesley dar si Wesley pierde posesia

min 7: Adailton numai poate prinde o minge

FC VASLUI: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic - Pavlovic - Adailton, Wesley, Sanmartean, Bello - Tewanjera

FC ZURICH :Leoni - P. Koch, Jorge Teixeira, R. Koch, Rodriguez - Zougaghi, Aegerter, Nikki, Schonbachler - Chermiti, Alphonse

Cronica: antena 3

VIDEO! Pretul lui Torje a ajuns la 7 milioane de euro... Rapid - PSV Eindhoven 1-3 / Final catastrofal pentru giulesteni...