Lionel Messi, Regele Fotbalului, elimină Chelsea din Liga Campionilor, după 3 goluri în două partide! Cum arată tabloul echipelor din ”sferturi”

De exact 125 de secunde a avut nevoie Lionel Messi, Regele Fotbalului, pentru a o răpune pe Chelsea și a deschide drumul Barcelonei pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Geniul argentinianului a mai lovit apoi cu un assist și încă un gol, iar campioana Angliei a plecat bătută la scor de neprezentare de pe Nou Camp.

După 1-1 la Londra, într-un meci în care numai o eroare defensivă uriașă a lui Chelsea a făcut ca Barcelona să nu plece învinsă de pe Stamford Bridge, duelul retur a început abrupt. Este doar minutul 3, iar catalanii inițiază o acțiune rapidă de atac, Luis Suarez îl găsește pe Messi în unghi și toți se așteaptă la o centrare sau la maxim un corner. Dar nu, geniul avea să triumfe din nou, iar Lionel îl învingea pe Courtois dintr-un unghi imposibil.

Lucrurile nu se schimbă prea mult. Chelsea oricum avea nevoie să înscrie. Elevii lui Conte răspund cu unele acțiuni foarte periculoase. Apărarea catalanilor a rezistat însă fără probleme. Până la urmă, tot defensiva lui Chelsea a cedat și tot din cauza lui Messi. În minutul 20, catalanii au recuperat în jumătatea adversă, Messi a plecat glonţ spre poartă, şi-a ameţit un adversar şi a pasat excelent în dreapta, pentru Dembele, care a înscris cu un şut puternic la colţul lung.

Repriza secundă începe cu Chelsea în atac. La 0-2 nu prea le mai ardea englezilor de apărare. Dar tot Barcelona punctează pe tabelă. Și tot prin geniul Messi. Sud-americanul a luat mingea de la 25-30 de metri, a pătruns în careu prin stânga şi a tras puternic printre picioarele lui Courtois. Era minutul 63, era 3-0 și era GATA! Barcelona intra definitiv în sferturi.

Barcelona - Chelsea 3-0 (4-1 la general)

Echipele de start:
Barcelona: Ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Demble, Messi, Suarez. Rezerve: Cillessen, Digne, Vermaelen, Aleix Vidal, Andre Gomes, Paulinho, Alcacer

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Kante, Fabregas, Marcos Alonso - Willian, Hazard, Giroud. Rezerve: Caballero, Zappacosta, Emerson, Bakayoko, Cahill, Pedro, Morata

Tot azi, la Istanbul, Bayern Munchen a învins pe Beșiktaș cu 3-1 și, cu 8-1 la general, s-a calificat lejer în sferturile de finală.

Tabloul sferturilor de finală din Liga Campionilor este alcătuit din 3 echipe din Spania, 2 din Anglia, 2 din Italia și una din Germania.

Pontul Zilei 14.03.2018! Meciul Barcelona - Chelsea ne ajută să ne dublăm investiția azi... Simona Halep, în semifinale la Indian Wells după un meci maraton cu Petra Martic! Liderul WTA a revenit superb în decisi...