Mitea a marcat dupa 4 ani si a contribuit la calificarea Petrolului in Optimi. vezi rezultatele din Cupa Romaniei

Astazi a debutat faza optimilor de finala ale Cupei Romaniei la fotbal, etapa in care au intrat in joc si echipele din primul esalon. Cu exceptia Mioveniului si Concordiei Chiajna, toate cele ce au jucat pana la aceasta ora au obtinut calificarea in optimi. Ilfovenii au fost invinsi cu 4-1 de Petrolul Ploiesti la care Mitea a reusit un gol.

Surpriza meciurilor desfasurate pana acum in Cupa Romaniei s-a produs la Severin, acolo unde Gaz Metan CFR a eliminat pe CS Mioveni. Dupa primele 90 de minute scorul a fost egal, 2-2 iar acesta s-a pastrat si dupa prelungiri. La 11 metri, oltenii s-au impus cu 4-1 si s-au calificat.

Insa cel mai important eveniment al zilei este ca Mitea a marcat dupa 4 ani. Iubitul Andreei Tonciu a punctat pentru Petrolul, care a dispus de Concordia Chiajna cu 4 la 1. Ultimul gol pe care il reusise Mitea data din 2007.

FC Brasov a trecut in prelungiri de FCM Bacau cu 2-0 si a ajuns si ea printre cele mai bune 16 echipe din competitie.

La pauza, Otelul Galati conduce pe Oltchim Ramnicu Valcea cu 2-1 prin dubla lui Punosevac si golul lui Iorga din final. Pentru olteni a marcat Marinescu din 11 metri.

Goga la Steaua de saptamana viitoare... Pires: "Problema lui Arsenal e in defensiva"...