Nadia Comăneci, mesaj emoționant pentru David Popovici. Cum l-a cunoscut gimnasta de 10 pe noul star al sportului românesc

Nadia Comăneci a transmis un mesaj pentru a-l felicita pe David Popovici pentru rezultatele istorice pe care le-a obținut la Budapesta.

Colaj cu David Popovici iș Nadia Comăneci Galerie
Nadia Comăneci a devăluit în ce împrejurări l-a cunoscut pe tânărul care a făcut istorie la Campionatul Mondial de natație 2022, David Popovici | Hepta

Nadia Comăneci a dezvăluit că l-a văzut pe David Popovici cu câțiva ani în urmă, când a asistat la un concurs de natație de juniori, unde David Popovici a fost câștigător. Aum, după ce David Popovici a devenit dublu campion mondial, prima gimnastă din istorie care a obținut nota 10 a transmis un mesaj pentru a-l felicita pe campionul mondial.

Fosta mare gimnastă i-a felicitat, de asemenea, pe antrenorii și pe părinții tânărului star al sportului românesc și a mărturisit că se așteaptă la același performanțe deosebite la Jocurile Olimpice care se vor desfășura la Paris, în 2024.

Ce i-a transmis Nadia Comăneci lui David Popovici, după ce sportivul a devenit al doilea înotător din toate timpurile care reușește să câștige aur la probele 100 și 200 m liber la același campionat mondial

„Cu ani în urmă, am avut deosebita plăcere de a participa la premierea unui concurs de nataţie pentru juniori la Bucureşti. Câştigătorul nu a fost altul decât micuţul David Popovici. Felicitări, David! Ţie, antrenorilor, părinţilor şi federaţiei pentru rezultatele fabuloase la Campionatul Mondial de nataţie. După ani de muncă, disciplină şi rezistenţă, este un merit al unei echipe întregi, care a fost şi este alături de tine. Succes în continuare, să fii o inspiraţie pentru generaţia de azi. Cu siguranţă, ne vedem la Paris”, a spus fosta gimnastă Nadia Comăneci pe contul său de Instagram.

David Popovici a câștigat două medalii de aur la Campionatul Mondial de la Budapesta

David Popovici a câștigat miercuri medalia de aur la 100 metri liber la Campionatul Mondial de Natație cu 47.58 secunde, față de 47.64 secunde – Maxime Grousset (Franța) care a obținut locul secund. Luni, David Popovici a câștigat aurul și la proba de 200 de metri liber.

„Vă iubesc pe toți și mulțumesc pentru că v-ați uitat la cursă!”, a spus David Popovici, imediat după a doua victorie.

”Sportul e cel mai bun ambasador și o populație educată în această direcție e o societate care poate răzbate și în alte direcții. Sunt un puști care înoată repede, un tip banal capabil să facă lucruri extraordinare și să îi inspire pe alții”, a mai transmis David Popovici.

Înainte de 2022, România a mai obţinut doar de două ori în istorie aurul mondial la nataţie: Tamara Costache (1986 - 50 m liber) şi Diana Mocanu (2001 - 200 m spate).

David Popvovici a devenit al doilea înotător din toate timpurile care reușește să câștige aur la probele 100 și 200 m liber la aceeași ediție după americanul Jim Montgomery, care a reușit acest lucru în 1973, la prima ediție a Campionatelor Mondiale de la Belgrad.

Un fan din Argentina, alături de câinele său, oferă cele mai tari bucurii la meciurile de fotbal... Ce program strict are David Popovici și ce lucru special face în fiecare dimineață, la 4:30. Părinții lui respectă un pr...