Nationala de polo a Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice dupa 16 ani

Nationala de polo a Romaniei a obtinut dupa 16 ani o calificare la Jocurile Olimpice de la Londra 2012. Echipa noastra a invins fara probleme, in meciul decisiv, nationala Braziliei cu 19-8 si are acces in semifinalele turneului preolimpic din Canada unde va intalni castigatoarea partidei dintre Spania si Macedonia.

Scorul pe reprize a fost 4-0, 5-2, 6-1, 4-5, dupa un meci in care tricolorii s-au impus categoric, iar Brazilia a marcat primul gol abia in minutul 12, iar pana la final a facut doar eforturi disperate sa limiteze proportiile scorului.

Marcatorii tricolori au fost Negrean 4 goluri, R. Georgescu 4, C. Radu 3, Chioveanu 2, Iosep 2, Matei 1, Diaconu 1, Goanta 1, Busila 1.

In faza grupelor, echipa antrenata de Kovacs Istvan a obtinut urmatoarele rezultate: cu Germania 9-10, cu Grecia 10-9, cu Macedonia 9-6, cu Olanda 7-5 si cu Muntenegru 8-14.