NBA: Miami Heat, invinsa surprinzator de Golden State. Kobe Bryant a marcat 48 de puncte pentru LA Lakers

Los Angeles Lakers a castigat disputa cu Phoenix Suns, scor 99-83, iar Kobe Bryant a marcat 48 de puncte, desi a jucat avand probleme la incheietura mainii drepte.

Este cea mai buna performanta individuala a lui Kobe in acest sezon, veteranul lui Lakers fiind al doilea marcator din NBA, dupa LeBron James, cu o medie de 27,6 puncte reusite pe meci.

Surpriza serii a produs-o Golden State Warriors, care a recuperat un handicap de 17 puncte si a castigat dupa prelungiri cu 111-106 in fata lui Miami Heat.

Vedeta „razboinicilor" a fost rezerva Nate Robinson, care a marcat 24 de puncte, 17 dintre ele in ultimul sfert, in timp ce Monta Ellis a contribuit cu 22 de puncte la succesul echipei sale. De calalta parte, Dwyane Wade a incheiat meciul cu 34 de puncte, iar LeBron James a reusit 26 de puncte si 11 recuperari.

De esecul lui Heat a profitat Chicago Bulls, invingatoare cu 111-100 in Minnesota, gratie evolutiei excelente a lui Derrick Rose (31 de puncte, 11 pase decisive), MVP-ul sezonului trecut jucand in cea mai mare parte a meciului cu probleme la un deget al piciorului stang, dupa un contact nefericit in sfertul al doilea.

In urma acestui succes, „taurii" revin pe primul loc in Conferinta de Est, cu 9 victorii si 2 infrangeri.

Golden State Warriors - Miami Heat 111-106
Los Angeles Lakers - Phoenix Suns 99-83.

Un rugbist neo-zeelandez a fost prins furand banii coechipierilor... IFFHS: Primera Division, cel mai puternic campionat din lume. Liga 1, pe locul 20...