Olympique Lyon - APOEL Nicosia 1-0 / Francezii, salvati de Lacazette

Atacantul nationalei de tineret din Hexagon a reusit golul ce a deblocat o partida ce a fost mult mai grea decat se asteptau jucatorii lui Remy Garde.

APOEL Nicosia a venit pe Gerland cu lectia invatat din grupe. S-a asezat pe doua linii si a sperat pe contraatac. Brazilienii din atacul lui Lyon (Ederson si Bastos) au incercat sa rezolve pe cont prorpiu meciul, apeland la driblinguri si la suturi de la distanta. Nu au reusit, asa ca prima repriza s-a incheiat cu rezultatul cu care a si inceput: 0-0.

Dupa o pauza in care Garde si-a certat rau jucatorii, speriat de perspectiva unei noi infrangeri similare cu cea in fata lui Caen. Iar schimbarea s-a vazut in jocul celor de pe Gerland. Au avut mai multa rabdare, au combinat si au reusit golul izbavitor: Cris a patruns in adancime i-a pasat lui Lacazette, iar micutul Alexandre a sutat cu efect si l-a invins pe Chiotis, profitand si de o deviere nefericita a lui Paulo Jorge.

Atacantul nationalei de tineret a fost schimbat imediat cu Briand iar fostul jucator al lui Rennes a centrat pentru Ederson la prima actiune importanta de atac de la intrarea sa. Din pacate pentru gazde, brazilianul a nimerit bara.

In finalul partidei, Manduca a dorit sa le reaminteasca francezilor ca nu sunt deja in sferturi si a plasat o minge exact sub bara lui Lloris. Insa portarul nascut pe Coasta de Azur a avut o interventie incredibila si a pastrat prima sansa la califiacare in dreptul lui OL.

Echipe de start:

Olympique Lyon: Lloris - Reveillere, B. Kone, Cris, Cissokho - Gonalons, Kallström - Lacazette, Ederson, Bastos - Lisandro

APOEL: Chiotis - Poursaitides, Kaka, Paulo Jorge, Boaventura - Morais, Pinto - Charalambides, Sousa, Trickovski - Ailton

Fluier final

min 87: Manduca trimite sub bara lui Lloris, dar fostul portar de la Nice o salveaza pe Lyon

min 83: Gourcuff ii paseaza in adancime lui Briand, dar cipriotii resping in corner

min 81: schimbare la APOEL: iese Charalambides si intra Manduca

min 80: Pinto faulteaza in atac

min 75: Bastos centreaza de pe dreapta, Gourcuff reia din careul de 16 metri si trimite peste poarta

min 70: a doua schimbare si la APOEL: iese Sousa si intra Marcinho

min 70: schimbare la Lyon: iese Ederson, intra Gourcuff

min 67: schimbare la APOEL: iese Ailton si intra Solari

min 66: Briand centreaza pentru Ederson care trimite in bara

min 59: schimbare la Lyon: iese Lacazette si intra Briand

min 57: GOOOOL Lyon: Cris patrunde in adancime, ii trimite lui Lacazette, sutul acestuia e deviat de Paulo Jorge si il invinge pe Chiotis

min 54: Kallstrom trimite pe langa poarta din pozitie favorabila

min51: Pinto primeste cartonasul galben dupa o intrare la Lisandro

min 47: Ederson dribleaza portarul trimite inspre buturile adverse, dar Jorge degajeaza de pe linia portii

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 44: Ederson suteaza mult peste poarta lui Chiotis

min 42: Lisandro Lopez suteaza la coltul scurt, mingea e deviata si trece peste poarta cipriota

min 40: Lacazette trimite cu efect din pozitie buna, dar Chiotis respinge

min 37: Acelasi Ailton este angajat in adancime dar greseste preluarea

min 32: Ailton ajunge in marginea careului lyonez, insa Kone il deposedeaza

min 29: Lisandro Lopez trimite pe spatiul portii cipriote, dar Chiotis retine

min 27: Ederson suteaza de la 20 de metri, dar mult pe langa poarta

min 24: Lisandro cade in careu si cere 11 metri, cipriotii resping pana la Bastos, care trimit putin peste poarta

min 22: Trickovski e surprins in pozitie de off-side dar oricum sutul sau trecuse pe langa poarta lui Lloris

min 21: Ederson dribleaza tot, ii trimite lui Lacazette, dar francezul se afla in off-side

min 18: Acelasi Ederson centreaza in centrul careului de 16 metri de pe linia de fund, dar acolo nu se afla niciun coechipier

min 13: Ederson suteaza in diagonala dupa o faza creata de Ederson, dar Chiotis retine

min 12: Lacazette cade intr-un duel cu Chiotis dar din nou arbitrul nu acorda nimic

min 7: Lisandro obtine o lovitura libera periculoasa din marginea careului de 16 metri : Kallstro trimite in zid

min 5: Cris il faulteaza la mijlocul terenului pe Sousa

min 3: Bastos centreaza de pe stanga, Ederson e tras de tricou in careu de Moraes dar arbitrul lasa jocul sa continue

min 1: a inceput meciul

Terim il vrea pe Culio la Galatasaray dar se va alege cu Stancu... Bayer Leverkusen - Barcelona 1-3 / Sanchez trimite catalanii in sferturi...