Roland Garros 2018. Super-victorie pentru Mihaela Buzărnescu, prima la un Grand Slam. Alexandra Dulgheru ajunge și ea în turul secund

Mihaela Buzărnescu, revelația tenisului românesc din ultimele luni, a obținut primul succes la un turneu de Grand Slam din carieră. Românca, locul 33 WTA, s-a calificat în turul secund la Roland Garros 2018 după o victorie, scor 6-3, 6-3, cu americanca Vania King, locul 1276 WTA.

UPDATE: Mihaela Buzărnescu, revelația tenisului românesc din ultimele luni, a obținut primul succes la un turneu de Grand Slam din carieră. Românca, locul 33 WTA, s-a calificat în turul secund la Roland Garros 2018 după o victorie, scor 6-3, 6-3, cu americanca Vania King, locul 1276 WTA. Meciul a durat o oră și 27 de minute.

Roland Garros 2018. În turul secund, Mihael Buzărnescu o va înfrunta pe Rebecca Peterson (94 WTA), pe care o conduce cu 2-0 la meciurile directe.

Roland Garros 2018. Alexandra Dulgheru se alătură Mihaelei Buzărnescu în turul II la Roland Garros. Locul 159 WTA, Dulgheru a trecut de americanca Christina McHale (88 WTA), scor 5-7, 7-6, 6-3, după un meci de 3 ore și 15 minute. Alexandra va avea un meci foarte greu în turul următor, cu estonianca Anett Kontaveit (24 WTA), o jucătoarea aflată pe val.

Roland Garros 2018. Update 16:01. Din păcate, unicul român prezent pe tabloul masculin de simplu, Marius Copil (94 WTA), a părăsit competiția încă din turul inaugural. Copil a fost învins după Marco Cecchinato, un meci de 3 ore și 45 de minute. Românul a condus cu 2-0 la seturi, însă nu a mai ţinut ritmul la acelaşi nivel, iar în cele din urmă a fost învins.

Roland Garros 2018. Al doilea Grand Slam al anului continuă luni, 28 mai, cu ziua a doua a meciurilor. Debutul de duminică a adus mult surprize pe tabloul feminin, cea mai mare fiind eliminarea Jelenei Ostapenko, nimeni alta decât campioana en-titre.

Roland Garros 2018. Tot ieri, tabloul WTA a rămas fără alte două nume importante. Venus Williams, cap de serie numărul 9 la Roland Garros 2018, a pierdut încă din primul tur cu Wang Quiang, scor 4-6, 5-7, după o oră și 42 de minute de joc. Nici Johanna Konta nu s-a simțit mai bine, fiind învinsă, scor 4-6, 3-6, de Yulia Putintseva, locul 93 WTA

Roland Garros 2018. România a avut ieri o singură reprezentantă la Paris, Alexandra Dulgheru, cea al cărui meci cu Christina McHale s-a întrerupt la scorul de 5-7, 7-6, 0-0. După ce a cedat primul act, Alexandra Dulgheru a câștigat setul secund la tie-break, scor 7-6 (5), după o oră și 19 minute! Decisivul se va juca azi, după ora 14:00.

Tot azi, pe zgura de la Paris mai intră alți doi români

• Marius Copil, numărul 95 ATP, joacă la această oră cu italianul Marco Cecchinato, numărul 72 mondial.
  • În jurul orei 14:00, Mihaela Buzărnescu (33 WTA) o va întâlni pe jucătoarea americană Vania King, locul 1.276 WTA, în meciul doi de pe terenul 12. Va fi primul meci dintre cele două în circuitul WTA.
VIDEO: A vrut Sergio Ramos să-l scoată din joc pe Salah în finala Ligii Campionilor ? Avem răspunsul la întrebarea acest... Roland Garros 2018! A fost anunțată ora meciului Simona Halep - Alison Riske. Când intră pe teren Sorana Cîrstea, Ana Bo...