Romania s-a calificat in finala Cupei Mondiale din Danemarca

Romania s-a calificat (pentru al doilea an consecutiv) in finala Cupei Mondiale de handbal dupa ce a invins, scor 23-21, pe Franta. Elevele lui Radu Voina au inceput superb partida (au condus cu 8-1 si 14-7), dar au tremurat pe final pentru a invinge o ambitioasa echipa a Frantei.

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, atunci cand frantuzoaicele s-au apropiat, pe rand, la 17-13, 21-18 si 21-20 cu doar cinci minute inainte de final. Pana la urma s-a incheiat 23-21, iar Romania merge, pentru al doilea an consecutiv, in finala Cupei Mondiale.

Marcatoare Romania: Neagu 8 (goluri), Manea 6, Amariei 3, Bradeanu 2, Elisei 2, Paraschiv 1, Moldovan 1.

In ultimul act, tricolorele vor intalni invingatoarea partidei dintre Norvegia si Danemarca.

Finala mica a competitiei se va juca, duminica, de la ora 15.15, in timp ce marea finala se va disputa tot duminica, dar de la ora 17.15.

sursa:Hotnews

Fernando Alonso, pole position in Marele Premiu de Formula 1 de la Singapore... Liga 2/ Petrolul spulbera pe FC Arges. Vezi rezultatele inregistrate in etapa 5!...