Wimbledon 2018! Mihaela Buzărnescu, de excepție și la Grand Slam-ul de la Londra: victorie fulger și adversar uriaș în turul III

Mihaela Buzărnescu continuă să impresioneze lumea tenisului feminin. După ”optimile” de finală de la Roland Garros 2018, jucătoarea de 30 de ani are o evoluție bună și pe iarba de la Wimbledon. Într-o oră și 16 minute de joc, Buzărnescu a învins-o pe britanica Katie Swan, scor 6-0, 6-3, și s-a calificat în turul III la Londra.

Mihaela Buzărnescu (28 WTA) - Katie Swan (204 WTA) nu a avut istoric. Românca a câștigat primul set în doar 31 de minute, scor 6-0, iar în al doilea a avut de furcă doar în primul game, pierdut pe propriul serviciu. Apoi și-a făcut jocul și nu a mai scăpat victoria.

Mihaela Buzărnescu va juca în turul III cu un nume uriaș. Românca o va înfrunta pe Karolina Pliskova (8 WTA) Cehoaica a trecut de Victoria Azarenka, cu 6-3, 6-3.

Tot azi, la Wimbledon, Sorana Cîrstea (51 WTA) a pierdut, surprinzător, cu Evgenyia Rodina (120 WTA), scor 6-1, 3-6, 3-6.

La această oră, pe terenul 1, al doilea ca importanță de la Wimbledon, se joacă meciul Alexandra Dulgheru - Venus Williams. Americanca este de 5 ori câștigătoare la Londra, în 2000, 2001, 2005, 2007 și 2008.

Povestea neștiută a legendei handbalului românesc, Cristian Gațu! Înainte de a scrie istorie la Steaua, ”Magicianul semi... Super-transfer în Liga 1! Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB merge la o rivală la titlu...