Gazda emisiunii În direct cu România a dezvăluit într-o filmare din mediul online rețeta de cozonac de la mama sa. Iată cum pregătește Mirela Vaida acest preparat care nu lipsește de pe masa de Paște!
Mirela Vaida a dezvăluit rețeta de cozonac de la mama sa
Mirela Vaida nu are doar stofă de prezentatoare TV, ci este și o gospodină desăvârșită, care adoră să gătească bucate tradiționale pentru familia sa.
În perioada sărbătorilor importante de peste an, Mirela Vaida pregătește întotdeauna deserturi. Rețeta de cozonac a învățat-o de la mama ei și este una pe care a împărtășit-o cu cei din spațiul virtual.
Prezentatoarea TV susține că secretul acestui produs moldovenesc constă în umplutură, pe care o adaugă din belșug. Pentru rețeta de cozonac, ea folosește rahat tăiat cubuleţe și dat prin zahar pudră, 1 kg de miez de nucă, zahăr, cacao, lapte, esenţe (rom, lămâie și portocală) și stafide.
În ceea ce privește aluatul, Mirela Vaida folosește două kg de făină albă, sare, zahăr și o drojdie umedă sau uscată. De asemenea, ea mai adaugă șapte-opt ouă, lapte cald și apă minerală.
Cum pregătește Mirela Vaida cozonacul moldovenesc
Mirela Vaida începe prin a amesteca foarte bine făina de grâu cu sare, zahăr și drojdia dizolvată în laptele cald, subliniind că nu se ghidează după un anumit gramaj.
Pe urmă, adaugă untul gras, tăiat cubulețe, pe care îl combină cu făină și lapte. Mai pune câteva linguri generoase de smântână, apoi încorporează ouăle, specificând că în rețeta tradițională moldovenească se folosesc multe ouă.
„Adaug, pe rând, șase gălbenuşuri şi amestecăm. Mai pun şi puțin lapte să se omogenizeze. Pun coaja de lămâie rasă şi amestecăm bine. Adaug un pic de esenţă de rom, portocală şi lămâie. Începem să omogenizăm, mai punem puţin lapte şi apă minerală, pentru a afâna acest aluat. Deja încep să frământ coca. Este galben de la gălbenuşurile de ouă, aşa se face în Moldova. Eu nu l-am făcut cu foarte multe ouă, dar tot se cunoaşte şi vede, pentru că aşa trebuie să arate un cozonac. O să las aluatul la dospit vreo oră, acoperit”, a explicat Mirela Vaida pe canalul său de YouTube.
În timp ce aluatul este lăsat să crească într-un loc călduros, prezetatoarea TV a pregătit umplutura pentru cozonac.
„Luăm miezul de nucă, punem zahăr şi cacao şi amestecăm. Turnăm câte un pic de lapte şi trebuie să iasă o pastă grosuţă. Nu foarte lichidă, pentru că trebuie să se aşeze bine pe foaia de cozonac. Învârtim, până se omogenizează foarte bine. Adăugăm puţină esenţă de rom, de lămâie şi de portocală şi învârtim. O să îl lăsăm aşa, să se omogenizeze. Luăm o bucată de unt şi ungem tăvile, ca să nu se lipească cozonacul.
După ce a crescut aluatul, îl iau şi îl împart în patru, deoarece o să fac doi cozonaci împletiţi. Începem să întindem aluatul şi punem multă umplutură de nucă pe fiecare bucată. Acum, peste umplutură, punem rahat şi stafide. Apoi rulăm fiecare bucată şi împletim, două cu două, şi îi punem în tăvi.
Îi mai acoperim încă zece minute, timp în care încălzim cuptorul. În acest timp, am pus un gălbenuş cu ulei de măsline, cu care vom unge cozonacii înainte să îi punem la cuptor. La copt, îi lăsăm aproximativ 45 de minute”, a explicat Mirela Vaida în filmarea pe care a realizat-o pentru urmăritorii ei.
Boala de care suferă modelul Gigi Hadid. Afecțiunea i-a schimbat complet corpul și stilul de viață... Când se căsătoresc, de fapt, Oana Radu și Șerban Balaban. Artista și logodnicul său și-au ales deja nașii...