Momentul superb în care s-a intonat imnul României pentru Loredana Toma, la Campionatele Europene de haltere, LIVE în AntenaPLAY

Imnul României a răsunat la a Campionatele Europene de haltere, grație Loredanei Toma. Românca a cucerit două medalii de aur la Sofia.

Loredana Toma Galerie
Imnul României a răsunat la Campionatele Europene de haltere, grație Loredanei Toma | Profimedia

Loredana Toma a câștigat 2 două medalii de aur, la proba de 71 de kilograme, după ce a terminat pe primul loc la proba de smuls, dar și în clasamentul general. Campionatele Europene de haltere sunt transmise live și exclusiv în AntenaPLAY, potrivit as.ro.

După performanța deosebită, Loredana Toma a urcat pe cea mai naltă poziție a podiumului, unde i-a fost intonat imnul României. Sportiva a ascultat cu emoție „Deșteaptă-te, române”. Festivitatea de premiere a fost transmisă în AntenaPLAY.

Imnul României a răsunat la Campionatele Europene de haltere, grație Loredanei Toma

Loredana Toma este una dintre cele mai titrate halterofile din Europa şi a fost pusă şi pe afişul competiţiei. Românca a primit aurul pentru prestaţia senzaţională de la smuls. La aruncat s-a clasat pe 4, suficient pentru a fi pe primul loc şi în clasamentul general. Loredana Toma a obţinut o nouă mare performanţă pentru sportul românesc.

„Obiectivul meu este să îmi apăr titlul european şi, de ce nu, să fac un rezultat cât mai mare. Americanca este una dintre cele mai puternice adversare la categoria mea şi cred că va face un concurs interesant.

A fost şi este o motivaţie în plus, cred că sunt una dintre cele mai titrate sportive din Europa şi bănuiesc că de asta au decis să mă pună pe afiş. A fost plăcut să văd afişul. Nu sunt emoţii pentru calificarea la Jocurile Olimpice, important e să fiu sănătoasă”, a spus Loredana Toma, înainte de competiție.

Lotul României pentru CE de haltere de la Sofia

Cei 13 sportivi din lotul României pentru Campionatele Europene de la Sofia (12-20 februarie) sunt: Marian Cristian Luca (cat. 55 kg), Valentin Ionadi Iancu (cat. 61 kg), Tiberiu Ionuţ Donose (cat. 73 kg), Claudiu Sergiu Popa (cat. 96 kg), Paul Ioniţă (cat. 102 kg), Ioana Mădălina Miron (cat. 45 kg), Bianca Daniela Dumitrescu (cat. 45 kg), Mihaela Valentina Cambei (cat. 49 kg), Adriana Cosmina Pană (cat. 49 kg), Andreea Cotruţa (cat. 59 kg), Marinela Moroşan (cat. 59 kg), Loredana Elena Toma (cat. 71 kg) şi Alexandra Alexe (cat. 87 kg).

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe 2024 se văd exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 16-25 februarie...