După ce a învins-o pe Eugenie Bouchard, sportiva noastră a spulberat-o pe Serena Williams, numărul unu mondial, și are șanse mari să termine pe primul loc Grupa Roșie de la Turneul Campioanelor.

Primul set a fost câștigat cu 6-0 de Simona Halep, spre uluiala întregii arene din Singapore. În ultimii 10 ani, Williams a pierdut de două ori un set cu 6-0. În 2007 împotriva belgiencei Justine Henin-Hardenne şi în 2013 în faţa spanioloancei Anabel Medina Garrigues, dar a cîştigat ambele partide.

STATISCA SETULUI ÎNTÂI:

Duble greşeli: Williams:6 Halep:0
Puncte cîştigătoare:Williams:4 Halep:3
Greşeli neforţate: Williams:18 Halep:1
Aşi: Williams:1 Halep:1

În setul secund, Simona și-a continuat evoluția impecabilă și a forțat-o pe Serena să cedeze rapid. A fost 6-2. A fost o demonstrație de forță a româncei în fața liderului mondial WTA. Până în prezent, cele două sportive se mai întâlniseră de trei ori, toate disputele fiind adjudecate de Williams.

În ultima partidă din grupa, Halep o va întâlni pe Ana Ivanovici.

SIMONA HALEP: ”M-AM SIMȚIT MINUNAT”

Sunt conștientă că n-a fost cea mai bună zi a Serenei, dar cred că eu mi-am făcut bine treaba, am fost agresivă, am avut forță în lovituri. M-am simțit foarte bine în timpul jocului și sper să evoluez la același nivel și în următoarele partide”, a fost prima reacție a Simonei Halep după victoria incredibilă în fața Serenei Williams, scor 6-2, 6-1

SERENA WILLIAMS A APLAUDAT-O PE SIMONA

Super - Halep! Românca, prima victorie în Turneul Campioanelor... Imaginile victoriei! Bucuria nemărginită a Simonei Halep după succesul în fața numărului 1 MONDIAL!...