Povestea celui mai special ”hat-trick” din istoria fotbalului! Primele două goluri le-a marcat pe teren. Al treilea s-a petrecut ...la spital!

În fotbal, marcarea fiecărui hat-trick are câte o poveste mai specială. Avem de a face cu hat-trickuri perfecte, de genul ”cap, stângul, dreptul”, hat-trickuri neuniforme sau hat-trickuri din penalty.

În această săptămână, liga a treia din Anglia ne-a adus un hat-trick care le întrece pe toate celelalte de mai sus. Ryan Colclough (22 de ani), vârful celor de la Wigan a stabilit marţi seara o performanţă mai greu de egalat, înscriind un gol în prima repriză, un al doilea spre finalul meciului, pentru ca venirea pe lume a celui de-al doilea său fiu să aibă loc în prelungirile jocului, când părăsise deja stadionul.

Colclough a marcat golul de 2-0 în minutul 45+2, a dus scorul la 3-0 în minutul 58, iar în minutul 60 a cerut schimbare. A fost o schimbare forțată, întrucât din tribune, cineva apropiat, îi transmitea un mesaj special.

”Chiar înainte de a înscrie, l-am văzut pe tatăl meu făcându-mi semn că iubitei mele i s-a rupt apa", a povestit Colclough pentru BBC. "Am aşteptat un pic, apoi am marcat şi am alergat să-l avertizez pe antrenor. El mi-a spus să ies. Am plecat direct spre tunel, l-am luat pe fiul meu (primul) pentru a pleca spre spital, direct cum eram în şort şi crampoane'', a mărturisit atacantul.

Zis și făcut. Fotbalistul care și-a făcut datoria pe teren a ajuns și alături de soție. În prelungirile meciului, aceasta i-a oferit un băiețel de 3,6 kg.

Preşedintele clubului Wigan, David Sharpe, a postat, de altfel, pe Twitter o fotografie cu Colclough la spital, în echipament de joc, ţinându-şi fiul în braţe

Curaj, Toto, poți trece peste asta! Diagnosticat cu cancer, antrenorul Seville, Eduardo Berizzo e încurajat de o serie l... PSG - Celtic 7-1 nu e un ”măcel” izolat în Ligă! Știați că RECORDUL celei mai mari diferențe de scor în Liga Campionilor...

Hello Chef sezonul 7, 25 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Mishei Sambata, 25.05.2024, 15:58