Primera Division: FC Barcelona - Real Sociedad 5-0/ Catalanii, la cea de-a noua victorie consecutiva

FC Barcelona a inregistrat, duminica seara, cea de-a noua victorie consecutiva in Primera Division, pedepsindu-i pe cei de la Real Sociedad la fel ca pe Real Madrid: 5-0. David Villa a deschis scorul in mai putin de zece minute, Iniesta a punctat in minutul 33, Messi a reusit o dubla (min. 47, 87), iar Krkic a stabilit scorul final in minutul 90. Real Madrid se mentine la doua puncte de Barca, dupa ce s-a impus cu 3-1 in fata lanternei rosii, Zaragoza.

Barcelona e neinvinsa in ultimele 21 de meciuri, reusind sa-si tina adversarii departe de poarta lui Valdez de o luna. Barca nu a mai primit gol din 13 noiembrie, atunci cand a castigat cu 3-1 in fata celor de la Villarreal.

Prin dubla reusita duminica seara, Messi a ajuns la 27 de goluri marcate in 22 de meciuri jucate si la al 17-lea gol din actuala editie din Primera Division, fiind la egalitate (17 reusite) in topul golgeterilor cu portughezul Cristiano Ronaldo, care a inscris duminica pentru Real din lovitira libera.

Primera Division, etapa a XV-a:

Articolul continuă după reclamă

Sambata, 11 decembrie:

Getafe - Villarreal 1-0 (Albin '89)
Sevilla - Almeria 1-3 (Kanoute '83/ Vargas '48, Piatti '81, '90)
Atletico Madrid - Deportivo La Coruna 2-0 (Aguero '8, '35)

Duminica, 12 decembrie:

Athletic Bilbao - Espanyol 2-1 (Llorente '73, Lopez '78/ Osvaldo '33)
Hercules - Malaga 4-1 (Trezeguet '65, Drenthe '67-penalty, Cruz '71, Kiko '80)
Mallorca - Racing Santander 0-1 (Serrano '90)
Sporting Gijon - Levante 1-1 (Eguren '80/ Caicedo '71)
Zaragoza - Real Madrid 1-3 (Fernandez '54-penalty/ Ozil '15, Ronaldo '44, Di Maria '47)
Barcelona - Real Sociedad 5-0 (Villa '9, Iniesta '33, Messi '47, '87, Krkic '90)

sursa:Hotnews

Inca o tragedie in fotbal! Un jucator nigerian de 21 de ani a decedat pe teren... Fanii Borussiei Dortmund au dat in judecata un jucator al formatiei Hannover. Vezi de ce!...

Hello Chef sezonul 7, 15 iunie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul este dat de Codruța Filip Sambata, 15.06.2024, 16:00