Cine este Lucas Moura, fotbalistul care a făcut o planetă întreagă să intre în şoc

Cine este fotbalistul care, într-o secundă, a făcut o planetă întreagă să intre în şoc? Pe numele său, Lucas Moura, sportivul de origine braziliană, în vârstă de 26 de ani, a reuşit o calificare istorică pentru echipa englezească Tottenham în finala Uefa Champions League, deşi nimeni nu şi-ar fi imaginat că aşa ceva este posibil. Meciul era jucat încă din prima repriză, iar echipa eroului nu mai avea nicio şansă de a întoarce scorul. 2-0 arăta tabela pentru adversari încă din minutul 5 al meciului. Iată, totuşi, că Dumnezeul fotbalului a ţinut de această dată cu Tottenham, iar în ultima secundă a minutului 95 din meci, când suporterii englezi se pregăteau să închidă televizoarele, supăraţi de deznodământul partidei, Lucas Moura a marcat golul istoric, care a declanşat isterie în rândul suporterilor de pe întreaga Planetă şi a trimis-o pe Totenham în finala Uefa Champions League.
Joi, 09.05.2019, 15:47